Słoweńska legenda. Primož Peterka w locie

Primož Peterka w jugosławiańskiej Lublanie 28. lutego 1979 roku. Debiutował w Innsbrucku 4. stycznia 1996. Zajął wówczas ósme miejsce. Była to przebojowa zapowiedź równie przebojowej kariery.

23 dni po zdobyciu pierwszych pucharowych punktów odniósł zwycięstwo w konkursie w Zakopanem. Na podium wyprzedził inną legendę skoków narciarskich – Andreasa Goldbergera. Kolejnego dnia, zamienił się z nim miejscami. W sezonie 1995/1996 jeszcze trzykrotnie plasował się w czołowej “3”. Debiutancki sezon zakończył na 10. miejscu w klasyfikacji generalnej. Dorzucił do tego srebrny medal Mistrzostw Świata Juniorów.

W kolejnym sezonie Pucharu Świata czternastokrotnie stawał na podium. Zwyciężył siedem razy. Okazał się najlepszy w Turnieju Czterech Skoczni. Wszystkie osiągnięcia pozwoliły mu na zdobycie Kryształowej Kuli oraz zwycięstwo w klasyfikacji lotów. Świetna dyspozycja nie przełożyła się jednak na medale Mistrzostw Świata. W sezonie 1997/1998 ponownie pokonał wszystkich przeciwników.

W latach 1998- 2001, Primož Peterka przechodził kryzys formy. Ani razu nie stanął na podium Pucharu Świata.  Na Igrzyskach w Salt Lake City w 2002 roku zdobył brązowy medal w konkursie drużynowym. Sukces powtórzył w 2005 roku, na Mistrzostwach Świata w Oberstdorfie. Ostatnim podium Pucharu Świata w jego karierze było zwycięstwo na noworocznych zawodach w Garmisch – Partenkirchen w 2003 roku. W latach 2009-2011 występował w konkursach Pucharu Kontynentalnego oraz w FIS CUP-ie.

Sportową karierę zakończył w marcu 2011 roku. Rok później trafił do szpitala psychiatrycznego. Powodem załamania był pozew rozwodowy, który złożyła jego żona. Primož Peterka przez wiele lat, nawet w trakcie sportowych występów, zmagał się z problemem alkoholowym. Mimo to pogodził się z małżonką. W 2014 roku towarzyszył na Igrzyskach w Soczi kobiecej kadrze Słowenii. Pełnił funkcję drugiego trenera.

Najmłodszy zwycięzca Turnieju Czterech Skoczni okazjonalnie wraca na narciarską arenę. Startuje w konkursach krajowych. Od zakończenia zawodniczej kariery pracuje w Słowenii jako trener.