Słoweńska Letalnica. Kto, jak i ile poleciał?

Dalekie loty, słoweński folklor i zwycięstwa legend skoków narciarskich. Rywalizacja w Planicy jest wyjątkowa, nie tylko dlatego, że to ostatni przystanek na mapie Pucharu Świata. 

Słoweńska Letalnica, do 2004 roku nazywana Velikanką, kilkadziesiąt lat dzierżyła tytuł największej skoczni świata. Pierwsza skocznia powstała tutaj w latach 30. i miała być dumą całej Słowenii. Pierwszy obiekt do lotów narciarskich zaprojektowali w Planicy Vlad i Janez Gorišek. Stąd pełna nazwa skoczni: Letalnica bratov Gorišek. Obecny kształt przybrała ona po rozbudowie w 2011 roku. Od tamtej pory, w skład wielkiego miasteczka sportowego w Planicy wchodzą: tor do narciarstwa biegowego, tor nartorolkowy, tunel aerodynamiczny, boisko, muzeum sportów zimowych oraz 7 skoczni narciarskich. Po sobotnich konkursach drużynowych, w Planicy odbywa się impreza kończąca sezon. Tego dnia, skoczkowie prezentują na stoiskach potrawy i przysmaki państw, które reprezentują.

Na narciarskiej arenie w Planicy odbyły się do tej pory 83 konkursy Pucharu Świata. Na podium najczęściej stawał tu Peter Prevc, a najwięcej zwycięstw odnotował Gregor Schlierenzauer. Obecny rozmiar skoczni to 240 metrów. Na przebudowanej Letalnicy, pierwszy daleki lot oddał Tilen Bartol 16 marca 2016 roku. Słoweniec nie ustał wówczas lądowania na 252. metrze.

Starsi fani lotów narciarskich pamiętają jeszcze weekend w Planicy z 2005 roku. W trakcie ostatnich zawodów Pucharu Świata 2004/2005, tabela dalekich lotów i rekordów ulegała ciągłym zmianom. Zawodnicy niespełna 10 razy wyrównywali oraz poprawiali rekord świata. Wówczas, najdalszy ustany lot oddał Bjoern Einar Romoeren, który lądował na 239. metrze.

Nie da się ukryć, że dla Polaków skocznia w Planicy jest Biało-Czerwona. Wielu polskich skoczków odnosiło sukcesy na Velikance. W 1979 roku, Piotr Fijas zdobył tu brązowy medal Mistrzostw Świata w Lotach Narciarskich. To tutaj, w 2007 roku, Adam Małysz triumfował w trzech ostatnich konkursach sezonu i na ostatniej prostej wyrwał rywalom Kryształową Kulę. Cztery lata później, zakończył karierę lotem na Velikance. Dzisiaj Planica również jest Biało-Czerwona. Obecnym rekordzistą jest Kamil Stoch, który w konkursie drużynowym w 2017 roku doleciał tutaj do 251,5. metra.

Na koniec, warto wspomnieć o wyjątkowej oprawie muzycznej, której doświadczyć możemy tylko w trakcie weekendu ze skokami w Słowenii.