Stefan Kraft zaatakował i zwyciężył w Niżnym Tagile

Stefan Kraft

Stefan Kraft po raz 17. w karierze wygrał zawody Pucharu Świata. Niżny Tagił okazał się również szczęśliwy dla reprezentanta Szwajcarii, Killiana Peiera, który stanął po raz pierwszy na podium najwyższej rangi. Ku zaskoczeniu wielu, trzecie miejsce w drugim konkursie zajął Ryoyu Kobayashi. 

Kraft wygrał pewnie, skacząc w pięknym stylu, za co docenili go sędziowie. Austriak uzyskał 140 metrów podczas pierwszej serii i 134,5 metra podczas drugiej. Wygrał z rywalami, uzyskując przewagę 22,8 punktów. Wyraźnie wyprzedził Killiana Peiera oraz Ryoyu Kobayashiego.

Dla 26-latka było to 17. zwycięstwo w Pucharze Świata. Stefan Kraft awansował w klasyfikacji generalnej – zajmuje teraz 2. pozycję. Wyprzedza go tylko Daniel-Andre Tande. Michael Hayboeck został drugim najlepszym zawodnikiem reprezentacji Austrii w drugim konkursie, zajmując 13. miejsce. Jan Hoerl, Daniel Huber i Philipp Aschenwald znaleźli się w drugiej dziesiątce. Gregor Schlierenzauer miał pecha i nie trafił na dobre warunki wietrzne.

– Jestem bardzo, bardzo szczęśliwy. To był trudny konkurs, z bardzo pozytywnym zakończeniem. To był pełen atak na podium. Właściwie udało mi się zaryzykować wszystko dwa razy, i to był oczywiście najlepszy sposób, aby dzisiaj zakończyć dzień zwycięstwem. Jest świetnie – mówił dziennikarzom Stefan Kraft.

Killian Peier wygrał brązowy medal w Seefeld, ale nigdy wcześniej nie udało mu się stanąć na podium w Pucharze Świata. W Niżnym Tagile skakał bardzo daleko, sprzyjał mu wiatr. Szwajcar wykorzystał warunki i zajął w drugim konkursie indywidualnym drugie miejsce. 

Ryoyu Kobayashi miejsce na podium zawdzięcza przede wszystkim dodanym punktom za niekorzystny wiatr podczas pierwszego skoku. Triumfator zeszłorocznego sezonu w drugiej serii skoczył tylko 113 metrów i ostatecznie stanął na najniższym stopniu podium.

źródło: oesv.at
na zdjęciu Stefan Kraft || fot. Anna Nagel, www.skijumper.pl