Koledzy z reprezentacji mówią do niego Mustaf. Aktualny sezon Pucharu Świata jest dla niego najlepszy w karierze. Oto drużynowy mistrz świata z Lahti – Dawid Kubacki!

Dawid Kubacki urodził się 12 marca 1990 roku w Nowym Targu. W Pucharze Świata debiutował 16 stycznia 2009 roku w Zakopanem. Wcześniej, startował w zawodach FIS CUP oraz w Pucharze Kontynentalnym. Pierwsze punkty PŚ zdobył 1 grudnia 2012 roku w Kuusamo. Zajął wówczas 22. lokatę.

W Letnim Grand Prix 2010 dwukrotnie stawał na podium zawodów w Hakubie (2. miejsce). Dobra forma nie przełożyła się na sezon zimowy, w którym nie zdobył punktów do Klasyfikacji Generalnej PŚ. Łącznie, siedmiokrotnie stawał na podium konkursów Pucharu Kontynentalnego (2 razy na najwyższym stopniu). Trener Łukasz Kruczek powołał go na Mistrzostwa Świata w Predazzo (2013). Zdobył na nich brązowy medal w rywalizacji drużynowej.

W sezonie 2015/2016 zajął najwyższą lokatę w swoich startach – 7. miejsce podczas zawodów w Kuopio. 20 marca 2016 roku w Planicy ustanowił swój rekord życiowy – 216,5 metra.

Aktualny sezon jest jego najlepszym w karierze. Choć sezon trwa, to już zgromadził większą liczbę punktów niż w rekordowym sezonie 2015/2016 (182 punkty, 29. miejsce w PŚ). Obecnie zajmuje lokatę 19. z 299 punktami na koncie. Wraz z drużyną trzykrotnie stawał na podium zawodów Pucharu Świata, w tym dwa razy zwyciężał. W Lahti wywalczył złoty medal podczas rywalizacji drużynowej.

Dawid Kubacki pierwszy skok oddał w wieku 6 lat. Interesuje się wędkarstwem, motoryzacją, a przede wszystkim modelarstwem. Ceni sobie muzykę elektroniczną. Jego partnerką jest Marta Majcher. Koledzy, nie tylko z drużyny, wołają na niego Mustaf.