Kamil Stoch, Oslo 2018

Pierwszy skok oddał w wieku 8 lat. Zachęciła go do tego pani Jadzia, założycielka miejscowego klubu. W 2014 roku powtórzył sukces Fortuny i wrócił ze złotem z Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Poznajcie legendę z Zębu – Kamila Stocha.

Kamil Stoch urodził się 25 maja 1987 roku w Zakopanem. W połowie lat 90. brał udział w zawodach ligi szkolnej, które wielokrotnie wygrywał. W 1996 roku odniósł pierwszy sukces – wygrał zawody o mistrzostwo regionu małopolskiego w kategorii 1987 i młodsi. 21 marca 1999 roku występował na Wielkiej Krokwi w roli przedskoczka. W próbie uzyskał 128 metrów. W trakcie zawodów, żaden z zawodników nie przekroczył 125 metrów. 31 lipca 1999 roku został mistrzem świata młodzików. Odnosił sukcesy w wielu ogólnopolskich turniejach. Podium dzielił często z przyszłymi kolegami z kadry: Stefanem Hulą, Piotrem Żyłą, czy Mateuszem Rutkowskim.

W zawodach Pucharu Kontynentalnego zadebiutował w sezonie 2000/2001. 17 stycznia 2004 roku po raz pierwszy wystąpił w Pucharze Świata – przebrnął kwalifikacje do konkursu w Zakopanem. 5 lutego 2004 zdobył srebrny medal na Mistrzostwach Świata Juniorów 2004 w konkursie drużynowym w norweskim Strynie. Pierwsze pucharowe punkty zdobył 11 lutego 2005 (w 33. rocznicę zdobycia przez Wojciecha Fortunę złotego medalu olimpijskiego) w Pragelato. Zajął wówczas 7. miejsce.

23 stycznia 2011 roku po raz pierwszy w karierze wygrał konkurs Pucharu Świata. Dokonał tego w Zakopanem. Sezon zakończył z 3 zwycięstwami na koncie. Przełom nastąpił w sezonie 2012/2013. Zakończył go na trzecim miejscu w Klasyfikacji Generalnej. Podczas Mistrzostw Świata w Val di Fiemme wywalczył indywidualnie złoty, a drużynowo brązowy medal. W sezonie 2013/2014 zdobył Kryształową Kulę, a podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich dwa złote medale w rywalizacji indywidualnej. Dokonał tego jako trzeci skoczek w historii.

Podczas kolejnych Mistrzostw Świata wywalczył brązowy medal w rywalizacji drużynowej. Na Mistrzostwach Świata w Lahti, znalazł się w drużynie, która wywalczyła ten z najcenniejszego kruszcu. W sezonie 2016/2017 zwyciężył ponadto w Turnieju Czterech Skoczni oraz zajął 2. miejsce w Turnieju Raw Air. W Planicy ustanowił rekord Polski –251,5 metra.

Sezon 2017/2018 przyniósł Kamilowi kolejne sukcesy. Dokonał osiągnięcia, które do tej pory udało się jednemu zawodnikowi – Svenowi Hannawaldowi. Zwyciężył we wszystkich czterech konkursach Turnieju Czterech Skoczni i wywalczył złotego orła. Udało mu się również zdobyć nowy tytuł – wicemistrza świata w lotach. Miniony sezon wniósł do skoków narciarskich dwa nowe turnieje – Willingen 5 i Planica 7. Polak triumfował w obydwóch cyklach. Świetna dyspozycje utrzymał również podczas Igrzysk Olimpijskich w Pjongczang. Wywalczył złotą śnieżynkę w rywalizacji na skoczni dużej. Po raz pierwszy w historii stanął na podium konkursu drużynowego. Reprezentanci Polski, w składzie Stoch, Hula, Kubacki, Kot, zajęli trzecie miejsce. Kamil zdominował również Norwegię, gdzie wygrał turniej Raw Air. Sięgnął również po kryształową kulę za zwycięstwo w cyklu Pucharu Świata.

W sezonie 2018/2019 9-krotnie stawał na podium Pucharu Świata – 2 razy był pierwszy, 3 razy drugi oraz 4 razy trzeci. W klasyfikacji generalnej zajął 3. lokatę. Wraz z drużyną “na pudle” znalazł się 4-krotnie, w tym 3 razy zwyciężał. Z Mistrzostw Świata w Seefeld powrócił ze srebrnym medalem, zdobytym na skoczni normalnej.

Łącznie, 32 razy stawał na podium Mistrzostw Polski, w tym 11 na najwyższym stopniu. 66-krotnie znajdował się w czołowej “3” zawodów Pucharu Świata, a zwycięstwo odniósł w nich 33 razy.

Żoną Kamila Stocha jest Ewa Bilan-Stoch. Zajmuje się fotografią oraz marketingiem sportowym. Wraz z mężem prowadzi internetowy sklep odzieżowy – Kamiland oraz klub narciarski KS Eve-nement Zakopane, który kształci młodych skoczków narciarskich.