Maciej Kot - Oslo 2018

Koledzy z drużyny nazywają go “Kocurem”. Kibice kojarzą najczęściej z cyfrą “5”. Oto jeden z ekipy drużynowych mistrzów świata z Lahti – Maciej Kot!

Maciej Kot urodził się 9 czerwca 1991 roku w Limanowej. Jego starszy brat Jakub również jest skoczkiem. Ojciec Kotów – Rafał – był fizjoterapeutą polskiej kadry. Obecnie występuje w roli eksperta na antenie TVP 1. Maciej, pierwsze skoki oddawał pod okiem trenera Kazimierza Długopolskiego. W 2006 roku został powołany na Mistrzostwa Świata Juniorów w Kranju. W sezonie 2006/2007 startował w zawodach FIS CUP. 10 marca 2007 roku debiutował w rywalizacji “pierwszoligowej”. Wówczas, wystąpił w konkursie drużynowym na skoczni w Lahti, gdzie wraz z kolegami z reprezentacji zajął siódmą pozycję.

W 2008 roku odniósł pierwszy narciarski sukces. Zdobył brązowy medal w rywalizacji drużynowej podczas Mistrzostw Świata Juniorów w Zakopanem. Rok później poprawił osiągnięcie i ze Szczyrbskiego Jeziora wrócił ze srebrnym medalem, wywalczonym w rywalizacji indywidualnej oraz brązowym, zdobytym w drużynie. Podczas Uniwersjady w Erzurum (2011), sięgnął po trzy medale: 2 srebra indywidualnie oraz brąz wraz z kolegami z reprezentacji.

W sezonie 2011/2012 zdobył pierwsze punkty do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. 3 grudnia 2011 zajął 19. miejsce na skoczni w Lillehammer. Później, punktował jeszcze jedenastokrotnie. Rywalizację zakończył na 35. pozycji. 21 lipca 2012 roku w Wiśle, po raz pierwszy zwyciężył w zawodach z cyklu Letniego Grand Prix. W trakcie noworocznego konkursu w Ga-Pa zajął najwyższe miejsce w karierze – po raz pierwszy ukończył zawody na 5. pozycji. W trakcie Mistrzostw Świata w Val di Fiemme, wraz z drużyną, sięgnął po brązowy medal. Sezon 2012/2013 zakończył na 18. miejscu, z 460 punktami na koncie.

W kolejnej edycji Pucharu Świata, ponownie najwyższym miejscem było 5., wywalczone na skoczni w Lillehammer. W lutym 2014 roku wystąpił na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Soczi. Indywidualnie zajmował pozycje 7. oraz 12. Sezon zakończył na 17. lokacie z 398 punktami na koncie. W kolejnym, występował głównie w zawodach Pucharu Kontynentalnego. Letni Puchar Kontynentalny 2015 zakończył na 3. miejscu. Dobra dyspozycja z lata nie przełożyła się jednak na formę zimową. W całym cyklu PŚ Maciej Kot zajął 31. miejsce, zdobywając 165 punktów. W zawodach kończących sezon, ustanowił rekord życiowy wynoszący 231 metrów.

W trakcie Letniego Grand Prix 2016, pięciokrotnie stawał na najwyższym stopniu podium. Pozwoliło mu to na wygranie całego cyklu. W pierwszym konkursie PŚ 2016/2017 zajął 5. miejsce. Od początku sezonu znajduje się w pierwszej “10”. Wraz z Kamilem Stochem, Piotrem Żyłą i Dawidem Kubackim dwukrotnie wygrał zawody drużynowe. Turniej Czterech Skoczni zakończył na 4. pozycji. 11 grudnia w Lillehammer, po raz pierwszy stanął na podium w konkursie indywidualnym (2. miejsce). Na skoczniach w Sapporo i Pjongczang stanął na najwyższym stopniu podium. Z Lahti wrócił ze złotym medalem, zdobytym podczas zawodów drużynowych.

Maciej Kot, tylko w sezonie 2016/2017, pięciokrotnie zajmował 5. miejsce w zawodach. Puchar Świata 2016/2017 zakończył na 5. lokacie w klasyfikacji generalnej. Rywalizację zakończył z nowym rekordem życiowym. Na Vikersundbakken uzyskał 244,5 metra.

W minionym sezonie, zajmował miejsca w drugiej i trzeciej dziesiątce. Nie wystąpił w trakcie Mistrzostw Świata w Lotach. Podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pjongczang, wraz z drużyną, zdobył brązowy medal. Sezon zakończył na 21. pozycji w klasyfikacji generalnej.

Triumfator z Pjongczang jest w związku z Agnieszką Lewkowicz – modelką i instruktorką fitness. Poza skokami narciarskimi ma inną pasję – rajdy samochodowe.