Piotr Żyła, Oslo 2018

Pierwsze zwycięstwo w Pucharze Świata odniósł w Oslo. 17 lat po tym, gdy Adam Małysz świętował triumf na Holmenkollbakken. Czterokrotny medalista Mistrzostw Świata w skokach narciarskich. Oto Piotr Żyła – drużynowy czempion z Lahti!

Urodził się 16 stycznia 1987 roku w Cieszynie. Pierwszy skok oddał w wieku 8 lat. W zawodach Pucharu Kontynentalnego debiutował w sezonie 2004/2005. 23 marca 2005 roku zdobył srebrny medal w drużynie podczas Mistrzostw Świata Juniorów w fińskim Rovaniemi. 21 stycznia 2006 roku debiutował w Sapporo, w zawodach cyklu Pucharu Świata. Już w pierwszym starcie zakończył konkurs w czołowej “30” – zajął 19. miejsce.

W latach 2007-2010 przeżywał kryzys. Miał trudności ze zdobywaniem punktów na zawodach Pucharu Świata i Pucharu Kontynentalnego. W sezonie 2010/2011 nie znalazł się w kadrze A reprezentacji Polski. Trenował w klubie pod okiem trenera Jana Szturca. Współpraca opłaciła się. Żyła powrócił do rywalizacji i regularnie punktował w zawodach Pucharu Świata. Pod koniec stycznia 2011 roku stanął na najniższym stopniu podium w konkursie drużynowym w Willingen.

W sezonie 2011/2012 powrócił w szeregi kadry A. Letnie Grand Prix zakończył na 5. pozycji. W okresie zimowym dwukrotnie zajmował miejsca w pierwszej “10” zawodów – po raz pierwszy 4. grudnia w Lillehammer. Życiowy sukces powtórzył w Oslo. 6 lutego 2012, podczas konkursu drużynowego Mistrzostw Świata w Lotach (Vikersund), ustanowił rekord życiowy wynoszący 232,5 m. Tym samym pobił rekord Polski należący do Adama Małysza. 

W sezonie 2012/2013 trzykrotnie zajmował 6. miejsce w zawodach Pucharu Świata. Po raz 9 stycznia w Wiśle. 17 marca 2013 roku stanął na podium Pucharu Świata w Oslo. Ex aequo z Gregorem Schlierenzauerem triumfował podczas konkursu na Holmenkollbakken. Tym samym, powtórzył pionierski sukces Adama Małysza z 1996 roku. Został piątym Polakiem w historii, który zwyciężył w zawodach Pucharu Świata. W przedostatnim konkursie sezonu w Planicy stanął na najniższym stopniu podium.

Sezon 2016/2017 był dla niego szczególny. We wszystkich konkursach 65. Turnieju Czterech Skoczni plasował się w pierwszej “10”. W Bischofshofen zajął trzecie miejsce. W klasyfikacji generalnej TCS stanął na drugim stopniu podium. Obok Adama Małysza i Kamila Stocha jest trzecim Polakiem, który znalazł się w czołowej “3” całego cyklu.

Piotr Żyła może pozytywnie wspominać występy na Mistrzostwach Świata. Od 2013 roku regularnie zdobywa na nich medale. W Val di Fiemme znalazł się w ekipie, która po raz pierwszy w dziejach polskich skoków narciarskich stanęła na podium w konkursie drużynowym tej imprezy. Brązowy krążek przywiózł również w 2015 roku z Falun. Największy sukces w karierze odniósł w Lahti. Zdobył brązowy medal w rywalizacji indywidualnej oraz złoty w drużynowej. Tego ostatniego osiągnięcia nie ma na swoim koncie nawet Adam Małysz.

W sezonie 2017/2018 regularnie punktował w zawodach Pucharu Świata – raz stanął na najniższym stopniu podium (4.02.2018, Willingnen). Startując wraz z Stefanem Hulą, Dawidem Kubackim i Kamilem Stochem, zdobył brązowy medal podczas konkursu drużynowego Mistrzostw Świata w lotach narciarskich 2018. Pojechał na Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pjongczang, jednak nie wystąpił w żadnym z konkursów. 

Jak sam przyznaje, największy wpływ na jego karierę miał Stefan Horngacher, z którym współpracował już w okresie juniorskim. Pod jego wpływem zmienił pozycję najazdową i ponownie znalazł się wśród czołowych skoczków globu.

fot. Anna Nagel || www.skijumper.pl