TCS w Innsbrucku: Historia rywalizacji na Bergisel

Rywalizacja w Turnieju Czterech Skoczni tradycyjnie na początku stycznia przenosi się do Austrii. Trzecim przystankiem w walce o Złotego Orła jest Innsbruck, gdzie skoczkowie rywalizują na skoczni Bergisel. Kto w przeszłości radził sobie najlepiej w Tyrolu?

Innsbruck jest stolicą związkowego kraju Tyrol i zamieszkuje go nieco ponad 120 tysięcy mieszkańców. Miasto położone wśród pięknego pasma górskiego w przeszłości było organizatorem Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 1964 oraz 1976 roku. Ponadto odbywały się tam także mecze podczas Euro 2008. Nad miastem króluje wieża skoczni Bergisel, która co roku  gości najlepszych skoczków świata. Dwa lata temu na tej skoczni odbyły się też zmagania w ramach Mistrzostw Świata w narciarstwie klasycznym, których gospodarzem było Seefeld.

Austriacki kurort miastem gospodarzem Turnieju Czterech Skoczni jest od początku tej imprezy, a więc od początku lat 50. XX wieku. Ponadto od 1980 roku zawody wpisują się także w cykl Pucharu Świata. Zawodnicy rywalizują na skoczni o punkcie konstrukcyjnym usytuowanym na 120 metrze oraz rozmiarze skoczni wynoszącym 128 metrów. Aktualnym rekordzistą obiektu jest Michael Hayböck, który w 2015 roku skoczył aż 138 metrów. Co ciekawe skoczkowie, zasiadając na belce startowej, widzą cmentarz, zlokalizowany u podnóża Bergisel, a w tunelu pod skocznią wiedzie autostrada A13 prowadząca do włoskiej Modeny. Z wieży rozciąga się także panorama na malownicze miasteczko.

Najlepsi w Tyrolu

W pierwszym konkursie rozegranym na Bergisel w ramach niemiecko-austriackiego turnieju, 6 stycznia 1953 roku, najlepszy okazał się Josef Bradl. Reprezentant gospodarzy wyprzedził wówczas Asgeira Dølpladsa oraz Harrego Bergqvista. Z kolei w pierwszych zawodach w ramach Pucharu Świata na tej skoczni rozegranym 4 stycznia 1980 roku, najlepszy okazał się Hubert Neuper, który zresztą w tamtym sezonie wygrał cały Turniej Czterech Skoczni. Drugi w zawodach był Hansjörg Sumi, a trzecią lokatę zajął Henry Glaß. Najwyżej sklasyfikowanym Polakiem we wspomnianych zawodach był Piotr Fijas, który zajął piętnaste miejsce.

Dotychczas w ramach Pucharu Świata na Bergisel odbyło się czterdzieści konkursów. Najwięcej razy na podium na tej skoczni stawali Jens Weißflog oraz Janne Ahonen. Niemiec w najlepszej trójce plasował się dziewięciokrotnie – raz wygrał, sześć razy był drugi i dwa razy trzeci. Z kolei Fin dwa razy wygrał w Innsbrucku, dwa razy był drugi i cztery razy trzeci. Pięć razy na podium stawał też reprezentant gospodarzy – Andreas Goldberger.

Rok temu wygrana padła łupem Mariusa Lindvika, który wyprzedził Dawida Kubackiego oraz swojego reprezentacyjnego kolegę Daniela-Andre Tande.

Polskie starty

Z biało-czerwonego podium w stolicy Tyrolu polscy fani cieszyć mogli się ośmiokrotnie. Cztery razy w najlepszej trójce zawody kończył Adam Małysz, który trzy razy był drugi oraz triumfował w 2001 roku. Trzykrotnie na podium stawał Kamil Stoch. Pierwsze, drugie oraz trzecie miejsce – tak wygląda bilans trzykrotnego Mistrza Olimpijskiego na Bergisel. Raz na podium stanął Dawid Kubacki, we wspomnianych już zeszłorocznych zawodach.

Kto tym razem okaże się najlepszy na Bergisel? Przypomnijmy, że wysoko w klasyfikacji generalnej Turnieju Czterech Skoczni plasują się Polacy i z pewnością dzisiaj w gronie faworytów. Początek konkursu o 13.30!

Fot. QEDquid, CC BY-SA 3.0 <http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/>, via Wikimedia Commons