Thomas Aasen Markeng wrócił z Moskwy do Oslo. Zapomniał odnowić paszport

Sigurd Soberg i Thomas Markeng

Thomas Aasen Markeng wrócił do Norwegii. 19-latek udał się wraz z kadrą do Moskwy, jednak jego paszport został zatrzymany przez rosyjskie służby. Okazało się, że zawodnik zapomniał odnowić jego ważność.

To moja wina. Powiedziano mi, aby sprawdzić, czy paszport i wiza są ważne przed wyjazdem. Uznałem, że tak jest – mówi Markeng w rozmowie z NRK. Skoczek nie przeszedł kontroli paszportowej. Jak przyznaje, czekał kilka godzin w pomieszczeniu, za zamkniętymi drzwiami. Spędził noc na lotnisku i w czwartek rano, pierwszym lotem, został wysłany do Oslo. 

To na pewno nieprzyjemne doświadczenie. Zwłaszcza zatrzymanie przez służby w kraju, w którym język jest nieco trudniejszy do komunikowania się niż ten, do czego jesteśmy przyzwyczajeni – mówi Clas Brede Bråthen z norweskiej federacji, który odebrał Thomasa z lotniska. 

Dlaczego paszport Markenga został zatrzymany przez rosyjskie służby? Wiza uprawniająca do wjazdu na teren Federacji Rosyjskiej ważna jest tylko wtedy, gdy dokument jest aktualny co najmniej przez 180 dni (obecnie minimum do czerwca). Paszport 19-latka traci ważność w maju.

Federacja wyciągnęła do zawodnika pomocną dłoń. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, Markeng wyleci do Rosji i otrzyma możliwość wzięcia udziału w niedzielnych kwalifikacjach.

na zdjęciu: Sigurd Soberg i Thomas Aasen Markeng