Thomas Diethart ogłosił zakończenie kariery

thomas diethart

Austriacki skoczek narciarski, triumfator 62. Turnieju Czterech Skoczni i drużynowy srebrny medalista olimpijski z Soczi – Thomas Diethart – ogłosił dziś na Instagramie zakończenie sportowej kariery.

Jeszcze kilka lat wydawało się, że Thomas Diethart będzie czarnym koniem w Austriackiej kadrze. Po kilku przeciętnych występach w Pucharze Kontynentalnym, w 2011 roku zadebiutował w Pucharze Świata podczas Turnieju Czterech Skoczni. W Innsbrucku zajął 28. miejsce, w Bischofshofen 40. Były to jego jedyne rozgrywki w sezonie. W kolejnym wziął udział tylko w dwóch skokach kwalifikacyjnych w rodzimej Austrii. Do głównych konkursów się nie dostał.

W sezonie 2013/14 niespodziewanie zaczął dobrze skakać do tego stopnia, że wygrał legendarny Turniej Czterech Skoczni. Zwycięstwo zapewnił sobie, zdobywając pierwsze miejsca podczas konkursów w Garmisch-Partenkirchen i Bischofshofen. Sezon zakończył na 8. lokacie. Dostał też powołanie na Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Soczi. Indywidualnie nie stanął na podium, za to z drużyną zdobył srebrny medal.

Na tym zakończyła się jego dobra passa w skokach narciarskich. Forma Thomasa spadła. Ponownie wrócił do rozgrywek w Pucharze Kontynentalnym, choć i tam jego występy często stały pod znakiem zapytania.

Reprezentant Austrii dwukrotnie przechodził długą rekonwalescencję po groźnych upadkach na skoczni, ostatni raz w listopadzie 2017 roku. Podczas treningu w Ramsau zawodnik stracił panowanie w locie. W ciężkim stanie trafił do szpitala. Upadek spowodował u niego liczne obrażenia, ucierpiała też jego twarz.

Po 5 miesiącach od tych wydarzeń, 26-letni skoczek postanowił zakończyć swoją przygodę z tym sportem. O decyzji napisał w internecie.

To już! Dziękuję wszystkim którzy mnie wspierali, w szczególności mojej rodzinie, przyjaciołom, kolegom z drużyny, trenerom i sponsorom! Będzie mi brakowało tego uczucia podczas latania. – napisał na Instagramie.