Thomas Markeng: “Czuję, że jestem teraz w znakomitej formie”

Sigurd Soberg i Thomas Markeng

Norweski skoczek, Thomas Markeng, już w czwartek będzie reprezentował kraj, podczas Mistrzostw Świata Juniorów w Lahti. 18-latek robi coraz większe postępy w treningach i ma wielkie ambicje. W wywiadzie dla skijumper.pl opowiedział o przygotowaniach do imprezy sezonu, a także o celach na kolejne miesiące. 

Thomas Markeng w tym roku w czerwcu skończy 19 lat. Jest reprezentantem klubu Lensbygda Sportsklubb w Oppland, Lillehammer. W zawodach FIS Cup, debiutował w 2015 roku w Villach. Dwa lata później, na tym samym obiekcie, zdobył pierwsze punkty w konkursie tej rangi. W zeszłym roku po raz pierwszy wystartował w LPK w Szczyrku, zajmując 15. miejsce. W marcu 2018 roku wziął również udział w zimowym konkursie Pucharu Kontynentalnego. W Zakopanem ostatecznie zdobył 23. pozycję. 

W 2018 roku wraz z drużyną wywalczył brązowy medal, podczas Mistrzostw Świata Juniorów w Narciarstwie Klasycznym w szwajcarskim Kanderstegu. Obecnie Thomas Markeng przebywa w Finlandii, gdzie już za dwa dni weźmie udział w Mistrzostwach Świata Juniorów w Lahti. Jak młody Norweg ocenia swoje medalowe szanse?

Jak oceniasz swoje ostatnie treningi i przygotowania przed rozpoczęciem Mistrzostw Świata Juniorów w Lahti?

Oceniam przygotowania na bardzo wysoki poziom. Moje treningi były naprawdę świetne, a ostatnie próby na skoczni w sobotę przebiegły równie dobrze. 

Czy obecna forma pozwala Ci walczyć o medale w Lahti?

Tak, mam ogromną nadzieję, że będę walczył o miejsce na podium. Czuję, że teraz jestem prawdopodobnie w najlepszej dyspozycji w mojej dotychczasowej karierze. Będę się starał zdobyć medale. 

Co sprawiło, że czujesz się teraz tak świetnie przygotowany do startu w konkursach? Czy zmieniłeś coś w treningach?

Moje treningi z zeszłego roku dały mi pozytywne rezultaty, więc moje samopoczucie jest również świetne! Tak, zmieniłem pewne kwestie: więcej ćwiczyłem, mniej trenowałem na skoczni. 

Czy skocznia w Lahti Ci odpowiada?

Wydaje mi się, że jest to odpowiedni dla mnie obiekt. To skocznia normalna, a taki rozmiar skoczni jest chyba moją najmocniejszą stroną. 

Kto Twoim zdaniem, zarówno w konkursie indywidualnym, jak i konkursie drużynowym, ma szansę na wygraną?

Moim zdaniem Constantin Schmid może być silny, ponieważ skacze teraz naprawdę dobrze, ale wierzę, że jestem w stanie z nim walczyć! Sprawa wygranej jest otwarta. Myślę, że jesteśmy dobrą drużyną. Możemy wykonać dobre skoki i być może to my będziemy trudni do pokonania!

Czy widzisz jakichś rywali w polskiej drużynie?

Tak, myślę, że Paweł może dobrze skakać. Wygląda na to, że jest teraz w formie!

Czy masz jakieś inne cele do osiągnięcia w tym sezonie, pomijając Mistrzostwa w Lahti?

Tak, mam nadzieję, że będę mógł wystartować po raz pierwszy w Pucharze Świata. Zobaczymy, co przyniesie reszta sezonu!

Powodzenia, dziękuję za rozmowę.

Zobacz również: Paweł Wąsek: „Mam nadzieje, że tym razem i my będziemy mocni”

 

Przypomnijmy, że podczas Mistrzostw Świata Juniorów w Lahti zaprezentuje się też reprezentacja Polski. Na kompleksie skoczni narciarskich Salpausselkä wystąpią między innymi Paweł Wąsek, Tomasz Pilch czy Kinga Rajda. 

Rozmawiała: Dominika Wierzba
Fot. Sigurd Soberg, Thomas Markeng (Anna Nagel || www.skijumper.pl)