Timi Zajc dla Skijumper.pl: “Dobry start, to motywacja na resztę sezonu”

Timi Zajc

Nowy sezon rozpoczął dobrym akcentem. Timi Zajc, 18-letni reprezentant Słowenii, zajął 5. miejsce podczas niedzielnego konkursu indywidualnego w Wiśle. W wywiadzie dla Skijumper.pl, opowiedział o pierwszych wrażeniach po rozpoczęciu Pucharu Świata 2018/19, a także o swojej karierze w kadrze narodowej. Wspomniał również o współpracy z nowym trenerem, Gorazdem Bertonceljem. 

Młodzi wchodzą do gry

Timi Zajc w kwietniu tego roku skończył 18 lat. Jest młody, ma wielkie ambicje i wielkie możliwości. W Pucharze Świata zadebiutował w listopadzie 2017 roku w Wiśle, podczas konkursu drużynowego. Rok później, na tej samej skoczni, zdobył najlepsze miejsce w karierze. W konkursie indywidualnym zajął 5. pozycję. Wśród reprezentantów Słowenii, podczas inauguracji sezonu 2018/19, na skoczni im. Adama Małysza w Wiśle, zaprezentował się najlepiej. Zapytaliśmy młodego skoczka o jego odczucia po inauguracji w Wiśle, a także cele na najbliższe miesiące. 

Przede wszystkim, gratulacje. Zaprezentowałeś w Wiśle świetną dyspozycję. Czy ta skocznia stała się Twoją ulubioną, po zajęciu 5. miejsca w konkursie indywidualnym? Czy to dla Ciebie ważne? Wiemy, że to Twój najlepszy wynik w karierze. 

Dziękuję. Skocznia w Wiśle nie jest moją ulubioną, choć to dobry obiekt. Dla mnie jest jeszcze za trudna. Mimo wszystko, tak, jestem bardzo szczęśliwy i zadowolony z moich wyników. Dobry początek sezonu jest bardzo ważny. To dla mnie motywacja. 

Jak wygląda Twoja współpraca z Gorazdem Bertonceljem? Czy nowy trener zmienił wiele w treningach?

Znam trenera Bertoncelja dobrze, ponieważ trenował mnie wcześniej, przez dwa lata. Byłem wtedy w kadrze juniorów. Trening z nim nie zmienił się za wiele. Może trochę, ale to normalne. To już kadra narodowa. On ma bardzo dobry system, aby nas trenować. 

Jaki jest Twój największy cel w nowym sezonie? Turniej Czterech Skoczni, Mistrzostwa Świata Juniorów a może Mistrzostwa Świata w Seefeld? Dlaczego?

Nadal nie jestem pewien, jakie są moje cele w sezonie 2018/19. Myślę, że chcę po prostu być w czołówce klasyfikacji Pucharu Świata. W tym momencie nie mam żadnych oczekiwań co do moich wyników. 

Czy obecnie czujesz się jak lider słoweńskiej kadry?

Nie, nie czuję się liderem. Wynika to z tego, że skaczę dla siebie. Trenuję tak przez całe życie. Dla siebie. 

Bardzo szybko zostałeś członkiem drużyny narodowej. To bardzo imponujące, ponieważ jesteś bardzo młodym zawodnikiem. Jak się z tym czujesz?

Wszystko bez zmian. Odkąd jestem reprezentantem Słowenii w kadrze narodowej, zarówno ja, jak i cały zespół mamy nadzieję, że będę kontynuował moje dobre występy. Chcemy, abym nadal skakał z dobrymi wynikami. 

Dziękuję za rozmowę. Powodzenia w Kuusamo. 

Nowe otwarcie

Timi Zajc w sezonie 2017/18 zajął w klasyfikacji generalnej 32. miejsce, zdobywając 88 pkt. Najlepszy wynik osiągnął podczas konkursu w rosyjskim Niżnym Tagile, gdzie ostatecznie był 12. 

Ten sezon zapowiada się dla 18-letniego Słoweńca niezwykle emocjonująco. Już w tym momencie ma na swoim koncie 45 punktów. Czekamy na jego występ w Kuusamo.

Rozmawiała: Dominika Wierzba
fot. Anna Nagel, www.skijumper.pl