timi zajc - Gorazd Bertoncelj

Kiedy wszyscy skupiają się na największych nazwiskach w skokach narciarskich, młodzi zawodnicy konsekwentnie walczą o miejsca w czołówce. Timi Zajc zabłysnął podczas wielu konkursów i można śmiało powiedzieć, że jest dla swojej ojczyzny, Słowenii, ogromną nadzieją i szansą na zwycięstwa. 

Timi Zajc jest wychowankiem Smučarsko skakalni kljub BTC – słoweńskiego klubu narciarskiego z Ljubna. W zawodach najniższej rangi, FIS Cup, wystartował w Villach, w 2013 roku. Miał wtedy 13 lat. Rok później udało mu się zdobyć pierwsze punkty. W Pucharze Kontynentalnym debiutował podczas konkursu w Planicy w 2016 roku. Nie udało mu się jednak zająć miejsca w trzydziestce, zrobił to dopiero rok później. 

Timi Zajc jest złotym medalistą Zimowego Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy 2017 z Erzurum – wygrał indywidulanie, a także w konkursie drużynowym i mieszanym. Podczas LGP w Trondheim 2017, zajął 3. oraz 1. miejsce. Wygrał też trzy rywalizacje, w zawodach FIS Cup. 

W Pucharze Świata zadebiutował jako 17-latek. W konkursie drużyn rozgrywanym w Wiśle 18 listopada 2017 roku, zajął wraz z kolegami 6. pozycję. W konkursie indywidualnym podczas inauguracji sezonu nie wystartował. Został zdyskwalifikowany za nieprzepisowy kombinezon. 

Jego solowy debiut miał miejsce w Niżnym Tagile w 2017 roku. Zajął wtedy 12. miejsce. Do końca sezonu 2017/18 występował w prawie każdym konkursie. Dwukrotnie zajął 17. pozycję: w Innsbrucku i Willingen. Nie wystartował w ostatnim weekendzie PŚ w Planicy. Podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pjongczangu, w konkursie na skoczni normalnej, zajął 33. lokatę. Timi Zajc podczas całego sezonu zgromadził 88 punktów.

Nowe otwarcie

W trakcie konkursu w Wiśle w 2018 roku, Timi Zajc zaskoczył wszystkich fanów skoków narciarskich, kiedy indywidualnie zajął tam 5. miejsce. Po pierwszym weekendzie rywalizacji na koncie młodego Słoweńca już znalazło się 45 punktów. Później Timi radził sobie równie dobrze. W TOP 10 podczas całego sezonu znajdował się łącznie 16 razy. Po raz pierwszy w karierze stanął na podium w Sapporo, gdzie zajął 2. pozycję. Tydzień później wygrał pierwszy konkurs w karierze, podczas rywalizacji na obiekcie do lotów w Oberstdorfie. Jak sam później komentował w wywiadach, to było prawdziwe szaleństwo. Timi Zajc został doceniony przez kibiców i przez innych zawodników. Do końca sezonu walczył z najlepszymi o cenne punkty. W klasyfikacji generalnej Zajc zajął bardzo wysoką, 9. lokatę. 

Timi Zajc: “Dobry start, to motywacja na resztę sezonu”

Timi Zajc jest w swoim kraju bardzo lubiany. Popularność wzrosła w ciągu ostatnich miesięcy – na jego cześć powstała specjalna piosenka. Skoczek wystąpił gościnnie w teledysku do utworu PLANIŠKA POLKA.

Zawodnik jest również uzdolniony muzycznie, gra na akordeonie i na tubie.

Timi Zajc jest jeszcze bardzo młodym sportowcem, który pewnie nie raz zaskoczy kibiców skoków narciarskich. Świetlana przyszłość jest na wyciągnięcie ręki. 

fot. Timi Zajc || fot. Anna Nagel, www.skijumper.pl