Tom Hilde największe sukcesy w karierze odnosił w konkursach drużynowych. Podczas 12-letniej przygody w skokach narciarskich zyskał wielką sympatię zarówno kibiców, jak i kolegów ze skoczni. Zawsze uśmiechnięty i przyjacielski. Norweskiego zawodnika zna chyba każdy miłośnik tego sportu. 

Tom Hilde pochodzi z Bærum, niedaleko Oslo. Był reprezentantem Asker Skiklub. Miał 18 lat, kiedy po raz pierwszy wystartował w konkursie Pucharu Kontynentalnego. Chwilę później zadebiutował w Pucharze Świata w Lillehammer w 2006 roku. Zajął wtedy 19. miejsce.

1 grudnia 2007 roku, podczas zawodów w Kuusamo, Hilde stanął po raz pierwszy na podium, zdobywając 3. miejsce.

Tylko dwa razy, w ciągu całej kariery, zajmował miejsca w pierwszej dziesiątce klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Również dwukrotnie, w sezonie 2010/11 i 2012/13, zajął trzecie miejsce w Turnieju Czterech Skoczni. Także podczas TCS, w 2011 roku, Tom Hilde uległ wypadkowi w czasie konkursu w Oberstdorfie. Złamał jeden z odcinków kręgosłupa, miał też rany na twarzy.

W trakcie Mistrzostw Świata w narciarstwie klasycznym czterokrotnie reprezentował Norwegię w konkursach drużynowych. Stawał na drugim stopniu podium w Sapporo, Libercu i dwukrotnie w Oslo. Jest również drużynowym, brązowym medalistą Mistrzostw Świata w lotach narciarskich z Oberstdorfu 2008.

W 2010 roku, podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Vancouver, Tom Hilde wraz z kolegami z reprezentacji, wywalczył brązowy medal w konkursie drużynowym na dużej skoczni.

23 listopada 2012 roku, podczas pierwszego w historii konkursu mieszanego inaugurującego sezon 2012/2013 Pucharu Świata, stanął na najwyższym stopniu podium wraz z Maren Lundby, Andersem Bardalem i Anette Sagen.

Tom Hilde piętnastokrotnie stawał na podium Pucharu Świata: trzykrotnie wygrywał, pięciokrotnie zdobywał drugą pozycję i siedmiokrotnie trzecią. Pierwszy raz triumfował w Predazzo, 12 stycznia 2008 roku. Ostatni raz mogliśmy zobaczyć Norwega na podium w 2013 roku. Podczas konkursu w Sapporo zajął 2. miejsce.

Jego rekord życiowy w locie wynosi 223,5 metra. Wynik osiągnął w 2011 roku, na skoczni Vikersundbakken w Vikersund.

Karierę sportową Tom Hilde zakończył wraz z końcem sezonu 2017/18.

 

Poza skocznią

Tom Hilde ma dwójkę braci: Terje, który również był skoczkiem narciarskim i Trulsa, który gra w golfa, co także jest wspólną pasją rodzeństwa. Tom uwielbia żeglować i skacze ze spadochronem.

W wolnych chwilach bierze również udział w mini produkcjach filmowych, wykonywanych za pomocą dronów. Nagrywał między innymi skoki Roberta Johanssona i Halvora Graneruda.

Tom Hilde nie zamierza usunąć się ze świata skoków narciarskich. W wywiadach potwierdzał, że chce pozostać w tym środowisku. Jest byłym skoczkiem: posiada sporą wiedzę na temat sprzętu i techniki skakania. Ma świetny kontakt z całą reprezentacją i zapleczem norweskiej drużyny. Z pewnością jeszcze nie raz będziemy mogli o nim usłyszeć.

fot. Anna Nagel || www.skijumper.pl