Sara Takanashi triumfuje w kwalifikacjach przed inauguracją PŚ pań, Anna Twardosz w konkursie!

Kamila Karpiel

Sara Takanashi zaprezentowała się najlepiej w kwalifikacjach do jutrzejszego konkursu inaugurującego Puchar Świata kobiet. Za jej plecami znalazły się Sofia Tikhonova oraz Eva Pinkelnig. Do konkursu zakwalifikowała się Anna Twardosz.

Tegoroczna rywalizacja pań rozpocznie się na obiektach w Lillehammer. Sobotni konkurs odbędzie się na skoczni HS98, a niedzielny na obiekcie dużym (HS140). W Norwegii, Polskę reprezentują: Anna Twardosz, Kinga Rajda i Kamila Karpiel.

W pierwszej serii treningowej najlepiej zaprezentowała się Ema Klinec. Za jej plecami uplasowały się Maren Lundby oraz Katharina Althaus. W TOP6 znalazły się również: Ramona Straub, Nika Kriznar i Yuka Seto. Sara Takanashi zrezygnowała ze swojego skoku. Reprezentantki Polski zajęły następujące miejsca:

  • Kinga Rajda (72,5 m) – 23. miejsce
  • Kamila Karpiel (73,5 m) – 30. miejsce
  • Anna Twardosz (68 m) – 46. miejsce

W drugim treningu najlepszy skok oddała Thea Sofie Kleven. Tuż za nią znalazły się Daniela Irashko-Stolz oraz Eva Pinkelnig. Czołową szóstkę uzupełniły: Nika Kriznar, Pauline Hessler oraz Ursa Bogataj. Czołowe zawodniczki poprzedniego sezonu, czyli Maren Lundby, Katharina Althaus czy Sara Takanashi zrezygnowały ze swojej próby. Tym razem Polki zajęły następujące lokaty:

  • Kamila Karpiel (70,5 m) – 23. miejsce
  • Anna Twardosz (70,5 m) – 31. miejsce
  • Kinga Rajda (74 m) – 34. miejsce

Dzisiejsze kwalifikacje rozpoczęły się o 21:50. Na obiekcie HS-98 najlepiej zaprezentowała się Sara Takanashi (96 m). Czołową trójkę uzupełniły Sofia Tikhonova (95 m) i Eva Pinkelnig (97 m). W najlepszej szóstce znalazły się również: Daniela Irashko-Stolz, Lidiia Iakovleva oraz Maren Lundby. W kwalifikacjach upadła Ema Klinec. Aż 8 zawodniczek zostało zdyskwalifikowanych za nieprzepisowy kombinezon. W serii eliminacyjnej Biało-Czerwone zajęły następujące pozycje:

  • Anna Twardosz (82,5 m) – 33. miejsce
  • Kamila Karpiel (71 m) – 45. miejsce
  • Kinga Rajda – zdyskwalifikowana

Dla Anny Twardosz piątkowe zmagania będą debiutem w Pucharze Świata. Twardosz zostanie czwartą Polką, która weźmie udział w konkursie PŚ. Wcześniej tej sztuki dokonały Magdalena Pałasz, Joanna Szwab i Kinga Rajda. Piątkową rywalizację zaplanowano na 17:30. Pracowitym dla kobiet dniem będzie sobotą. Odbędą się wówczas: kwalifikacje (HS98), drugi konkurs (HS98) oraz trening i ponownie kwalifikacje (HS140). Rywalizację pań na dużym obiekcie zaplanowano na niedzielę o 12:45.

Kamila Karpiel, fot. Anna Nagel | SkiJumper.pl