Turniej Czterech Skoczni: czas na Garmisch-Partenkirchen [LISTA STARTOWA]

Predazzo

Po pełnym emocji konkursie na obiekcie Schattenbergschanze w Oberstdorfie skoczkowie udali się do Garmisch-Partenkirchen, gdzie tradycyjnie rozegrane zostaną noworoczne zawody TCS. Po tym konkursie rywalizacja przeniesie się do Austrii. 

Obiekt z olimpijską historią w tle (Zimowe IO 1936) gości noworoczny konkurs każdej edycji Turnieju Czterech Skoczni. Rekordzistą Große Olympiaschanze od 2010 jest Simon Ammann (143,5 m.).

W 1921 działacze niemieckiego klubu SC Partenkirchen wpadli na pomysł zorganizowania noworocznego konkursu dla skoczków narciarskich (Neujahrsskispringen). Na pierwsze zawody przyjechali przedstawiciele kilku krajów, a najlepszy okazał się Norweg Jakob Vaage. Noworoczna impreza odbywała się przez 20 lat. Zmagania zawieszono za względu na II wojnę światową i przywrócono po jej zakończeniu. Brali w nich udział tylko reprezentanci Niemiec.

Aktualnym liderem klasyfikacji generalnej Turnieju Czterech Skoczni jest Ryōyū Kobayashi, a podium uzupełniają Karl Geiger (9,2 pkt. straty do lidera) i Dawid Kubacki (10,4 pkt. straty).

Miejsca pozostałych reprezentantów Polski po 1. konkursie TCS:

5. Piotr Żyła

19. Kamil Stoch

28. Maciej Kot

30. Stefan Hula

W pierwszej serii konkursu w Oberstdorfie za nieprzepisowy kombinezon zdyskwalifikowany został Jakub Wolny.

Zobacz także: Polacy na Turnieju Czterech Skoczni – nie tylko Małysz i Stoch

Zobacz też: Lista startowa kwalifikacji

Kwalifikacje do konkursu w Ga-Pa zaplanowano na 31 grudnia na godz. 14:00. Zawody rozpoczną się 1 stycznia o godz. 14:00.

na zdjęciu: Karl Geiger || Anna Nagel, www.skijumper.pl