Turniej Czterech Skoczni: problemy organizatorów na tydzień przed startem zawodów

tcs

Tydzień przed rozpoczęciem Turnieju Czterech Skoczni, organizatorzy zmagają się z brakiem śniegu. Podobnie jak to miało miejsce w Wiśle, także w Oberstdorfie zbyt wysokie temperatury utrudniają prawidłowe przygotowanie skoczni na zawody.

Ze względu na ciepłe temperatury nie mogliśmy wyprodukować wystarczającej ilości śniegu, a teraz wjeżdżamy ciężarówkami ze śniegiem, który został usunięty z parkingów koło stadionupowiedział w piątek Florian Stern, dyrektor zarządzający Skisport und Veranstaltungs GmbH.

Częściowo brudny śnieg jest rozprowadzany jako podstawa przy wejściu na skocznię. Jako górna warstwa wierzchnia służy sztuczny śnieg, wyprodukowany przez armatki śnieżne. Stern szacuje, że potrzeba około 300 metrów sześciennych śniegu, aby pokryć skocznię. W zeszłym tygodniu w Oberstdorfie temperatury utrzymywały się na poziomie od 12 do 17 stopni – zbyt ciepło dla sztucznego naśnieżenia.

Florian Stren zapewnia, że Turniej Czterech Skoczni rozpocznie się terminowo, bez żadnych problemów i skocznia zostanie przygotowana na czas. – Boli jednak to, że młodzi skoczkowie muszą czekać, aż będą mogli trenować – przyznaje szczerze.

Ingo Jensen, szefowa prestiżowego turnieju, przyznaje, że w Oberstdorfie sytuacja jest najtrudniejsza, chociaż według prognoz pogody ma się tam ochłodzić w tym tygodniu. W Garmisch-Partenkirchen w razie potrzeby można skorzystać z pokładów śniegu. Natomiast skoki w Innsbrucku i Bischofshofen określa jako niezagrożone.

68. Turniej Czterech Skoczni startuje w sobotę 28 grudnia Oberstdorfie i kończy się 6 stycznia w Bischofshofen.