Vasja Bajc: “Smutne, że doszło do sytuacji, w wyniku której Eduard zakończył karierę”

Vasja Bajc

Vasja Bajc kolejny sezon związany będzie z węgierskimi skokami narciarskimi. Latem doprowadził 20-letnią Virag Voros do zdobycia pierwszych punktów w cyklu LGP. Zapewniło jej to dożywotnią możliwość brania udziału w konkursach Pucharu Świata.

O nadchodzącym sezonie Vasja Bajc wypowiedział się dla portalu siparadicsom.blog. W rozmowie nie mogło zabraknąć nawiązań do odejścia Eduarda Toroka. – To bardzo smutne, że w stosunkach Eduarda z węgierską federacją zaistniała sytuacja, w wyniku której Eduard odszedł. […] Mógłby osiągnąć jeszcze lepsze wyniki dzięki lepszemu przygotowaniu, regularniejszemu treningowi niż w sezonie letnim.

Słoweński trener wyjawił również szczegóły współpracy z Virag Voros. – Przygotowujemy się do występów w Pucharze Świata. Jeśli Virag będzie w formie, na pewno zaczniemy od tych zmagań. Latem wiele poukładała sobie w głowie, zrobiła się bardziej profesjonalna, zwracała uwagę na wskaźnik BMI, dzięki temu osiągała dobre wyniki. […] Głównym celem w sezonie zimowym będzie zakwalifikowanie się do drugiej serii konkursu Pucharu Świata i zdobycie punktów.

Moja umowa mówi, że muszę skupić się na przygotowaniu Virag Voros. […] Zimą jej plany i chłopców są różne, dlatego potrzebowaliśmy kolejnego trenera. Pierwszym celem Flóriána Molnára są Igrzyska Młodzieży w Lozannie oraz Mistrzostwa Świata Juniorów. Virag skupi się na Pucharze Świata – mówi Vasja Bajc o potrzebie pojawienie się nowego trenera w węgierskiej drużynie. – Jeśli chodzi o Floriana, latem zasygnalizowałem federacji, że potrzebuję asystenta. Zaproponowałem nazwiska, z których wszystkie wysłałem do związku. Ostatecznie zdecydowano, że ojciec Floriana (László Molnár) wróci. […] Współpraca z zagranicznym trenerem nie była możliwa z powodów finansowych. […] Z mojego doświadczenia wynika, że nie jest idealnie, kiedy zawodnik podróżuje z ojcem. W każdym razie pracujemy, by uzyskać jak najlepsze wyniki. […] Chcieliśmy rozpocząć rywalizację od pierwszych zawodów, ale ze względów finansowych nie jest to możliwe. Zaczniemy więc od FIS Cupu w Oberwiesenthal – skomentował Vasja Bajc sytuację Floriana Molnara.

Pierwszy sprawdzian dla słoweńskiego trenera i Virag Voros na początku kolejnego miesiąca. 7 i 8 grudnia, w Lillehammer, odbędą się zawody Pucharu Świata Pań.

na zdjęciu: Vasja Bajc || Emil Bogumił, www.skijumper.pl