Walter Hofer, czyli wieczny dyrygent skoków narciarskich

Walter Hofer

Reformator i niszczyciel. Ulubieniec tłumów i znienawidzony zabójca narciarskiej rywalizacji. Bez względu na opinię kibiców, fakt jest jeden. Walter Hofer od ponad 25 lat pełni funkcję dyrektora Pucharu Świata. 

Walter, a właściwie Johann Walter Hofer, urodził się w Seeboden am Millstätter See dokładnie 62 lata temu – 25 lutego 1955 roku. Nie budzi wielu skojarzeń. Można powiedzieć, że związany jest tylko z jednym – dyrygowaniem zawodami skoków narciarskich. Co ciekawe, w konkursach nigdy nie startował. Po zakończeniu nauki w Uniwersytecie Salzburskim współpracował z kadrami Niemiec i Austrii na stanowisku fizjoterapeuty.

W 1992 roku Międzynarodowa Federacja Narciarska powołała go na stanowisko dyrektora Pucharu Świata w skokach narciarskich. Początkowo, jedynie koordynował organizację zawodów i pełnił funkcję łącznika między organizatorami a działaczami FIS. Jego pierwszym i chyba najsłynniejszym współpracownikiem jest Miran Tepeš, srebrny medalista z Calgary. Był on asystentem Hofera, a do jego obowiązków należało m.in. zapalanie zielonego światełka skoczkom. Oczywiście, jeśli pozwalały na to warunki. Od sezonu 2016/2017 funkcję tą pełni były skoczek – Borek Sedlak.

Jakie zmiany wprowadził Walter Hofer do narciarskiej rywalizacji?

  1. Rekompensata punktowa za wiatr oraz zmianę belki startowej
  2. Wprowadzenie serii kwalifikacyjnej w miejsce trzech serii konkursowych
  3. Poprawienie jakości transmisji: zwiększenie liczby kamer z 7 do nawet 30
  4. Popularyzacja dyscypliny w miejscach, gdzie skoki narciarskie nie cieszą się wieloletnią tradycją

Bez względu na panującą opinię, w trakcie pełnienia obowiązków przez Hofera, skoki przeszły prawdziwą ewolucję. Sezon 2019/2020 jest dla niego ostatnim na stanowisku dyrektora PŚ. Zastąpi go Włoch Sandro Pertile.

na zdjęciu: Walter Hofer || Anna Nagel, www.skijumper.pl