Andrzej Wąsowicz: Nie wykluczam, że Szczyrk stanie się areną Pucharu Świata

Szczyrk

Szczyrk i Wisła to beskidzkie miejscowości, które regularnie goszczą skoczków narciarskich. W listopadzie najlepsi skoczkowie świata spotkali się w Wiśle, a w minionym tygodniu zaplecze Pucharu Świata walczyło w zmaganiach FIS Cup, które odbyły się w Szczyrku.

Mimo obostrzeń z powodu pandemii konkursy powinny być organizowane. – Zawody muszą się odbywać. Przed chwilą rozmawiałem z kilkoma trenerami, którzy bardzo się cieszą, że zawody odbywają się u nas. Proszę zobaczyć jakie wybitne postacie pojawiły się w Szczyrku. To oczekiwanie FIS-u, pana Pertile konkretnie, aby organizować takie zawody – komentuje prezes Beskidzkiego Związku Narciarskiego, Andrzej Wąsowicz. – Moim zdaniem, konkursy w Szczyrku spełniły zarówno nasze oczekiwania, jak i zawodniczek i zawodników.

Szczyrk
Na zdjęciu: Szczyrk, wybieg kompleksu Skalite

Choć w zawodach najwyższej rangi pojawia się coraz mniej zawodników i mniej koniecznym staje się przeprowadzanie kwalifikacji, tak zmagania trzecioligowców przyciągnęły do Szczyrku blisko setkę sportowców. – Z burmistrzem rozmawiałem, że Szczyrk musi zaistnieć w międzynarodowych imprezach. Nie wykluczam, że w ciągu roku, półtora może stać się areną Pucharu Świata, a żeby do tego dojść musi organizować takie zawody – dodaje Wąsowicz. Według działacza nie ma konieczności modernizowania skoczni, lecz koniecznym jest wykonanie prac remontowych wokół niej. – Rozmawiałem z przedstawicielami COS, że musi tu powstać zaplecze szatniowe, socjalne. To jest dziś do zrobienia jeśli włączyłyby się w to Polski Związek Narciarski, Śląsko-Beskidzki Związek Narciarski, burmistrz Szczyrku czy COS.

Andrzej Wąsowicz i Jarosław Konior
Na zdjęciu: Andrzej Wąsowicz i Jarosław Konior

Wąsowicz cieszy się, że zmagania w Szczyrku były transmitowane przez Telewizję Polską. – Te zawody, dzięki transmisji, obserwowane są przez działaczy FIS-u. Sandro Pertile dużo wie co się u nas dzieje. Zorganizowanie takich zawodów daje dużą promocję Szczyrkowi – kwituje zadowolony prezes.

Szczyrk
Na zdjęciu: Szczyrk, kompleks Skalite

W 2011 roku skocznia Skalite gościła światową czołówkę walczącą o punkty Letniego Grand Prix. W tym roku do Szczyrku przyjechał m.in. poszukujący formy Andreas Wellinger oraz jego rodak Richard Freitag. W miejscowości regularnie odbywają się konkursy Letniego Pucharu Kontynentalnego.

Korespondencja ze Szczyrku, Emil Bogumił
Na zdjęciu: Szczyrk, skocznia normalna