FIS CUP w Szczyrku

Maximilian Steiner z Austrii i Justin Nietzel z Niemiec zwycięzcami konkursów FIS Cup mężczyzn w Szczyrku. Na skoczni Skalite (HS-106) wśród pań dwukrotnie triumfowała Daniela Haralambie z Rumunii.

Konkursy FIS Cup to tzw. trzecia liga skoków narciarskich. Przed nimi w hierarchii znajdują się Puchar Kontynentalny i Puchar Świata. Zawody FIS Cup kobiet i mężczyzn odbyły się 14 i 15 lipca na skoczni Skalite w Szczyrku.

Sobotni konkurs mężczyzn obfitował w zwroty akcji. Po pierwszej serii prowadzili ex aquo Naoki Nakamura z Japonii oraz Justin Nietzel z Niemiec. Najdłuższy skok zaprezentował Nietzel, który ratował się lądowaniem “na dwie nogi” na 108,5 m. Trzecie miejsce zajmował wówczas Kacper Juroszek po skoku na 104,5 m.

W drugiej serii sytuacja się zmieniła. Najpierw znakomitym skokiem na 103,5 m w pięknym stylu popisał się Thomas Lackner z Austrii. Dzięki swojej próbie awansował z 25. na 9. miejsce. Następnie Maximilian Steiner oddał piękny skok na 103,5 m. Taka próba pozwoliła Austriakowi na zwycięstwo w niedzielnych zawodach. Podium uzupełnili liderzy po pierwszej serii Nakamura i Nietzel.

Tuż za podium uplasował się Kacper Juroszek, dla którego jest to najlepszy występ w karierze. Pozostali Polacy, którzy zdobyli punkty do klasyfikacji generalnej cyklu w sobotnim konkursie to: Krzysztof Biegun (15. miejsce), Kacper Stosel (17.) oraz Mateusz Gruszka (21.).

Na piątej pozycji konkurs zakończył reprezentant Rumunii Hunor Farkas, który po zakończeniu kariery Iuliana Pitei oraz Eduarda Toroka wyrasta na największą gwiazdę rumuńskich skoków. Po dwóch równych skokach w pobliże setnego metra wysokie 9. miejsce zajął Estończyk Kevin Maltsev.

W niedzielę po pierwszej serii na prowadzeniu znalazł się Austriak Thomas Hofer. Po sobotnim niepowodzeniu (w drugiej serii wylądował zaledwie na 78,5 m) i zajęciu 29. miejsca, Hofer wziął rewanż i poleciał na 108 m. Mimo problemów przy lądowaniu z bezpieczną kilkupunktową przewagą prowadził nad swoim rodakiem Markusem Rupitschem oraz Niemcem Justinem Nietzelem. Na czwartym miejscu po pierwszej serii znalazł się Mateusz Gruszka, dla którego była to ogromna szansa na zajęcie pierwszego miejsca w czołowej dziesiątce w karierze.

Druga seria to popis pochodzącego z Hinterzarten Justina Nietzela. Skok na 104 metr pozwolił odrobić straty, a nawet zdobyć 0,5 pkt przewagi nad Rupitschem. Lider po pierwszej serii Hofer, przez  lądowanie na 97,5 m spadł na 3. miejsce. W drugiej części słaby skok Mateusza Gruszki (92,5 m) pozbawił młodego Polaka szans na miejsce w czołówce. Ostatecznie Gruszka zakończył konkurs na 17. lokacie.

Najlepszym z Polaków był 24-letni Krzysztof Biegun, który uplasował się na 13. pozycji. Pozostali Polacy, którzy zdobyli punkty to: Kacper Stosel (16. miejsce), Damian Skupień (18.), Kacper Juroszek (22.), Adam Niżnik (25.), Bartosz Czyż (29.) oraz Łukasz Bukowski (30.).

61 Łukasz BukowskiPolska1

Pierwsza seria sobotniego konkursu pań wyłoniła najlepszą zawodniczkę weekendu w Szczyrku. Reprezentantka Rumunii Daniela Haralambie skoczyła 102 m i z ogromną przewagą 16,5 pkt prowadziła nad drugą Japonką Yuką Seto (92 m). Trzecie miejsce zajmowała Rosjanka Mariia Iakovleva (92 m). Najlepsza z Polek Kinga Rajda zajmowała 7. miejsce (86,5 m).

W drugiej serii Haralambie powiększyła przewagę nad Japonką do 27,5 pkt. Na trzecie miejsce wskoczyła po świetnej próbie (91,5 m) Kinga Rajda. Pozostałe Polki, które zdobyły punkty do klasyfikacji generalnej cyklu to: Joanna Kil (14. miejsce), Joanna Szwab (16.), Magdalena Pałasz (17.), Anna Twardosz (19.), Paulina Cieślar (25.) oraz Nicole Konderla (29.).

W niedzielnym konkursie po pierwszej serii prowadziła Abigail Strate z Kanady. Niemal stumetrowa próba pozwoliła Kanadyjce zdobyć 6,5 pkt przewagi nad Austriaczką Elisabeth Raudaschl (95,5 m) i 9,5 pkt nad Danielą Haralambie (94,5 m). Tuż za podium znalazła się Kinga Rajda (94 m).

W drugiej części zmagań ogromnego pecha miała liderka konkursu po pierwszej serii Abigail Strate. Po bardzo dalekim skoku (102,5 m) Kanadyjka upadła i spadła na 4. miejsce. Zwycięstwo tym samym przypadło Danieli Haralambie, która pokonała o 5 pkt Raudaschl. Podium rzutem na taśmę zdobyła Kinga Rajda. Świetna druga próba (96,5 m) w dobrym stylu pozwoliła przy upadku Kanadyjki i słabym lądowaniu Yuki Seto na 100,5 metra (4. miejsce ex aquo z Strate) na zajęcie 3. pozycji.

Podobnie jak w sobotę aż 7 Polek zdobyło w konkursie punkty FIS Cup. Na 12. miejscu rywalizację ukończyła Joanna Szwab, na 15. Joanna Kil, a na 18. Anna Twardosz. Pozostałe Polki uplasowały się w trzeciej dziesiątce: Paulina Cieślar 26., Magdalena Pałasz 28. i Nicole Konderla 30.