Yukiya Sato, Oslo 2018

Ema Klinec, reprezentacja Japonii, Philipp Aschenwald oraz Kilian Peier zwyciężyli w konkursach, które miały miejsce w drugi weekend września. Zawody mężczyzn zaliczane do cyklu LGP w Czajkowskim odwołano.

W miniony weekend odbyły się konkursy Letniej Grand Prix w Czajkowskim oraz Pucharu Kontynentalnego w Stams. Polska Kadra B w składzie: Damian Skupień, Andrzej Stękała, Paweł Wąsek, Tomasz Pilch, Przemysław Kantyka i Aleksander Zniszczoł udała się do Austrii. Dla Damiana Skupnia był to debiut w Pucharze Kontynentalnym.

Letnia Grand Prix w Czajkowskim (HS-140)

W Czajkowskim zaplanowane były trzy konkursy – mieszany drużynowy, indywidualny kobiet i indywidualny mężczyzn. Niska frekwencja spowodowała, że zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn nie rozegrano piątkowych kwalifikacji. Tym samym dopiero w sobotę rozpoczęły się emocje na rosyjskiej skoczni.

Konkurs drużyn mieszanych rozegrano w sobotnie popołudnie. Do zawodów zgłosiło się 8 drużyn, dlatego nikt nie zakończył rywalizacji na pierwszej części. Zwycięzcami okazali się reprezentanci Japonii. Drużyna z Kraju Kwitnącej Wiśni (Nozomi Murayama, Yukiya Sato, Sara Takanashi i Junshiro Kobayashi) pokonała Słowenię o 11,3 pkt. Na trzecim miejscu rywalizację ukończyła reprezentacja Norwegii.

Podczas sobotniego konkursu zarówno w pierwszej jak i drugiej serii zdyskwalifikowana została Alina Tukhtaeva z Kazachstanu. Ciekawostką jest fakt, że reprezentacja USA do rywalizacji desygnowała Deckera Deana, który nie zdobył jeszcze nigdy punktu w cyklu Pucharu Kontynentalnego ani FIS Cup. Według regulaminu FIS w konkursach mieszanych wystawienie jednego zawodnika bez prawa startu jest możliwe. Dzięki zajęciu 7 miejsca w konkursie i zdobyciu punktów Letniej Grand Prix Dean uzyskał dożywotnie prawo startu we wszystkich zawodach Pucharu Świata.

Wyniki konkursu drużyn mieszanych LGP w Czajkowskim

W niedzielę miały odbyć się dwa konkursy indywidualne. Pierwsze rywalizację rozpoczęły panie. Na liście startowej pojawiły się 32 nazwiska. Konkurs odbywał się w trudnych warunkach atmosferycznych i rozegrano tylko jedną serię.

Zwyciężczynią okazała się Ema Klinec, dla której jest to pierwsze zwycięstwo w konkursie Letniej Grand Prix od ponad pięciu lat! Skok na 133 metry pozwolił Słowence pokonać Maren Lundby (131 m) i Sarę Takanashi (128,5 m). Czołową szóstkę uzupełniły: czwarta Chiara Hoelzl (121,5 m), piąta Anna Odine Stroem (119,5 m) oraz ex aquo szóste Juliane Seyfarth (117 m) i Jerneja Brecl (122 m). Polki nie startowały.

Wyniki konkursu indywidualnego Letniej Grand Prix kobiet w Czajkowskim

Konkurs mężczyzn miał odbyć się po zakończeniu zmagań kobiet. Niestety aura panująca nad Czajkowskim nie pozwoliła rozegrać nawet jednej serii zawodów. Po skokach 5 zawodników zadecydowano o przerwaniu i ostatecznie rezygnacji z przeprowadzenia konkursu.

Puchar Kontynentalny w Stams

Sobotnie zmagania na skoczni normalnej (HS-115) w Stams to dominacja kadry gospodarzy. Austriacy nie mieli sobie równych zarówno w pierwszej jak i drugiej części. Zwycięzcą został Philipp Aschenwald (118,5 i 113 m), który pokonał Stefana Krafta (114 i 111 m) oraz Clemensa Aignera (113,5 i 111,5 m). Tuż za podium znalazł się Szwajcar Kilian Peier (114,5 i 109 m) i był on jedynym skoczkiem spoza Austrii, który zdołał zakończyć konkurs w czołowej siódemce. Za Peierem w klasyfikacji uplasowali się Andreas Kofler (111,5 i 111,5 m), Daniel Huber (114 i 112 m) oraz Gregor Schlierenzauer (111 i 112,5 m).

W drugiej serii skakało także trzech Polaków. Najlepsze skoki oddał Tomasz Pilch (112,5 i 107,5 m), jednak po drugim skoku jury dopatrzyło się nieprawidłowości w kombinezonie Polaka i anulowano jego wynik. Dyskwalifikacja spowodowała, że Pilch spadł na 28 miejsce. Tym samym najlepszym z Polaków w konkursie okazał się Aleksander Zniszczoł (107,5 i 109,5 m), który zajął 18 pozycję. Tuż za Zniszczołem uplasował się Przemysław Kantyka (110 i 104 m).

Na pierwszej serii udział w zawodach zakończyli pozostali Polacy. Debiutant Damian Skupień (95 m) był 43, Paweł Wąsek (91 m) 46, a Andrzej Stękała (90 m) 48. Aż sześciu zawodników otrzymało dyskwalifikację za nieprzepisowy kombinezon w sobotnim konkursie w Stams. Wśród pechowców poza Pilchem byli: Rok Tarman i Hunor Farkas (obaj w pierwszej serii) oraz piąty po pierwszej części Zak Mogel, Justin Lisso i Justin Nietzel (wszyscy po drugim skoku).

Wyniki sobotniego konkursu Pucharu Kontynentalnego w Stams

W niedzielnych zawodach austriacką kadrę pokonał Szwajcar Kilian Peier (112 i 115 m). Drugie miejsce przypadło sobotniemu zwycięzcy Philippowi Aschenwaldowi (114 i 112 m), natomiast trzecie Danielowi Huberowi (112,5 i 117 m). Kolejne miejsca zajęli także Austriacy: czwarty był Clemens Aigner (112,5 i 113,5 m), prowadzący po pierwszej serii Michael Hayboeck (116,5 i 109 m) piąty, a na szóstej pozycji konkurs zakończył Gregor Schlierenzauer (109,5 i 112 m). Blisko zajęcia miejsca w czołowej szóstce był Szwajcar Gregor Deschwanden, jednak podparł długi 112-metrowy skok w drugiej serii i ostatecznie zajął 17 miejsce.

Podobnie jak w sobotnim konkursie trzech Polaków awansowało do drugiej serii. Tym razem najlepszy okazał się Tomasz Pilch (111 i 105 m), który zajął 14 miejsce. Przemysław Kantyka (103,5 i 103,5 m) uplasował się na 20 miejscu, a Aleksander Zniszczoł (101 i 105,5 m) był 25. W drugiej serii zabrakło pozostałych skoczków polskiej kadry. Najwyżej z nich konkurs zakończył 38. Paweł Wąsek (99 m). Damian Skupień (93 m) ex aquo z Caseyem Larsonem z USA był 46, a Andrzej Stękała (87 m) zajął 51 miejsce.

Wyniki niedzielnego konkursu Pucharu Kontynentalnego w Stams

W przyszłym tygodniu nie zostaną rozegrane zawody Letniej Grand Prix. Jednak emocji na skoczni nie zabraknie, gdyż w Oslo i Rasnovie odbędą się odpowiednio konkursy Pucharu Kontynentalnego i FIS Cupu. W obu miejscach rywalizować będą zarówno mężczyźni jak i kobiety.