PŚ WISŁA 2018

Daniel Huber, Aleksander Zniszczoł i Dmitrij Vassiliev wygrali konkursy skoków narciarskich rozgrywane w miniony weekend. Zdobywcą Pucharu Kontynentalnego został Philipp Aschenwald.

Najlepsi skoczkowie skakali w weekend w austriackim Hinzenbach. Skocznia o rozmiarze HS-90 to najmniejszy obiekt w całym kalendarzu cyklu Letniej Grand Prix. Na liście startowej kwalifikacji pojawiło się 57 skoczków, w tym 16-letni David Haagen, który jest pierwszym skoczkiem, urodzonym w XXI wieku, biorącym udział w konkursie LGP. Młody Austriak nie zdołał przebrnąć kwalifikacji.

W konkursie najlepszy okazał się reprezentant gospodarzy Daniel Huber. Jest to pierwsze zwycięstwo 25-letniego skoczka w historii startów w LGP. Drugie miejsce zajął Kilian Peier, natomiast na trzecim konkurs zakończył Karl Geiger. Tuż za podium uplasował się Evgeniy Klimov, który zapewnił sobie tym samym zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Letniej Grand Prix.

Dwóch Polaków zakończyło zawody w Hinzenbach w czołowej dziesiątce. Szósty był sobotni jubilat Stefan Hula, a dziesiąty Dawid Kubacki. Przedostatni konkurs w cyklu na 12 pozycji ukończył Piotr Żyła. Maciej Kot był 15, Kamil Stoch 22, a Jakub Wolny 27.

Pełne wyniki niedzielnego konkursu w Hinzenbach

W klasyfikacji generalnej Letniej Grand Prix na pierwszym miejscu znajduje się Evgeniy Klimov (555 pkt) i wyprzedza o 139 pkt Karla Geigera. Na trzecim miejscu plasuje się Piotr Żyła (382 pkt), a czwarty jest Kamil Stoch (376 pkt). W zestawieniu znajdują się nazwiska 84 skoczków.

Do zakończenia cyklu Letniej Grand Prix pozostał jedynie konkurs w niemieckim Klingenthal (HS140). Zawody zostaną rozegrane w środę – 3 października.

Klasyfikacja generalna cyklu LGP po konkursie w Hinzenbach

W Klingenthal w miniony weekend odbyły się ostatnie zawody zaliczane do cyklu letniego Pucharu Kontynentalnego. Przed zawodami triumf w klasyfikacji końcowej LPK zapewniony miał Philipp Aschenwald. Austriak nie wziął udziału w zmaganiach na skoczni Vogtland Arena. W obu konkursach wystartowało po 70 skoczków.

W sobotnich zawodach zwyciężył Dmitrij Vassiliev. Rosjanin pokonał Zaka Mogela ze Słowenii oraz Davida Siegela z Niemiec. Ciekawostką jest fakt, że Vassiliev w grudniu skończy 39 lat i jest najstarszym triumfatorem zawodów z cyklu Pucharu Kontynentalnego w historii! Dla weterana skoków była to dopiero druga wygrana konkursu PK w karierze. Pierwsze zwycięstwo odniósł 14 lat temu w Sankt Moritz.

Najlepszy z Polaków w podczas weekendu w Klingenthal był Aleksander Zniszczoł. Członek kadry B w sobotę zajął 10 miejsce. Dobre wyniki uzyskali również Przemysław Kantyka (14 miejsce), Paweł Wąsek (18 miejsce) i Klemens Murańka (26 miejsce). Dla tego ostatniego były to pierwsze punkty cyklu w sezonie letnim. Pozostali Polacy nie zakwalifikowali się do drugiej serii zawodów.

Wyniki sobotniego konkursu PK w Klingenthal

W niedzielnych zmaganiach na Vogtland Arena najlepszy okazał się Aleksander Zniszczoł. Polak dzięki świetnej drugiej próbie zdołał pokonać UIricha Wohlgenannta. Podium uzupełnił Niemiec Andreas Wank. Piąte miejsce w niedzielnych zawodach zajął Przemysław Kantyka, dla którego jest to jeden z najlepszych wyników w karierze.

Paweł Wąsek w ostatnim konkursie letniego PK w tym sezonie uplasował się na 18 miejscu, a Andrzej Stękała zajał 20 pozycję. Klemens Murańka oraz Tomasz Pilch, który w Klingenthal zmagał się z chorobą, nie zdołali zakwalifikować się do drugiej serii.

Wyniki niedzielnego konkursu PK w Klingenthal

Letni Puchar Kontynentalny 2018 dobiegł końca. Zwycięzcą cyklu został Philipp Aschenwald (814 pkt), który zdołał wygrać aż 6 konkursów. Drugie miejsce zajął 17-letni Zak Mogel (513 pkt), a trzeci był Kilian Peier (448 pkt). Tuż za podium uplasował się najlepszy z Polaków – Aleksander Zniszczoł (410 pkt). Przemysław Kantyka zajął 8 miejsce (277 pkt).

Klasyfikacja końcowa letniej edycji Pucharu Kontynentalnego 2018

Już w środę (3 października) w Klingenthal odbędą się ostatnie zawody z cyklu Letniej Grand Prix. W niemieckiej miejscowości na starcie staną zarówno mężczyźni jak i kobiety. Będzie to ostatni przystanek sezonu letniego. Następny w terminarzu konkurs skoków narciarskich organizowany przez FIS odbędzie się 17 listopada w Wiśle.