Weekend na skoczni #22 – (Nie)Polskie Zakopane

Emocjonujący weekend ze skokami narciarskimi gościło Zakopane. Sobotni konkurs drużynowy przyniósł minimalne zwycięstwo Niemców, a niedzielne zmagania indywidualne triumf Stefana Krafta. 

Zawody w Zakopanem po raz trzeci odbyły się w czasie żałoby narodowej. W tym roku była ona spowodowana uroczystościami pogrzebowymi Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Piątkowe kwalifikacje i sobotni konkurs odbyły się przy spokojnej muzyce, a prowadzący kilkukrotnie przypominali o poważnej atmosferze. Na trybunach słychać było jednak głośne dźwięki trąb i wuwuzeli.

Zakopane w tym roku było najbardziej gościnne dla Stefana Krafta. Wygranie konkursu indywidualnego po raz pierwszy w tym sezonie potwierdziło pokonanie kryzysu Austriaka z początku sezonu. Bardzo mało (0,1 pkt) brakowało, a w sobotę Kraft doprowadziłby Austrię do pierwszego zwycięstwa w drużynówce od marca 2017. W nieoficjalnej klasyfikacji indywidualnej pokonał Romana Koudelkę i Dawida Kubackiego.

Kolejną osobą, którą za wyniki w Zakopanem należy pochwalić jest Dawid Kubacki. W konkursie indywidualnym zdecydowanie zepsuł pierwszy skok, ale w drugim poprawił swoją lokatę. Wyróżnienie należy się jednak za pobicie rekordu Wielkiej Krokwi w sobotę. 143,5 metra na przebudowanej dużej skoczni w Zakopanem nie przeleciał jeszcze nikt. Wyrazy uznania należą się dodatkowo za skok chwilę po groźnym upadku Davida Siegela. Takie przykre sytuacje z pewnością zostawiają ślad w psychice skoczków, któzy czekają na swoją próbę na górze skoczni.

Wreszcie na podium zobaczyliśmy innego Japończyka niż Ryoyu Kobayashiego. Swoją znakomitą dyspozycję potwierdził Yukiya Sato. Po zawirowaniach na początku sezonu, w końcu udowodnił, że może być podporą kadry japońskiej na Mistrzostwach Świata w Seefeld. Polscy kibice po niedzielnym konkursie zaczną rozpoznawać Japończyka nie tylko ze względu na niski wzrost. To pierwsze podium PŚ Sato w karierze.

W Zakopanem świetne wyniki osiągali również Halvor Egner Granerud, Stefan Hula i Paweł Wąsek. Norweg wyrównał najwyższe miejsce w karierze, zajmując 5. pozycję. Po konkursie, w mediach społecznościowych, po polsku podziękował zakopiańskim organizatorom i kibicom. Stefan Hula po raz pierwszy w sezonie wszedł do najlepszej dwudziestki, a Paweł Wąsek zdobył pierwszy punkty PŚ w karierze.

Konkurs indywidualny w Zakopanem

Pechowo weekend w Zakopanem wspominać będą Kamil Stoch, Johann Andre Forfang oraz David Siegel. Mistrz Olimpijski po raz drugi z rzędu odpadł na Wielkiej Krokwi już w pierwszej serii. Forfang zaprzepaścił szanse Norwegów na podium w konkursie drużynowym, ponieważ wykryto nieprawidłowości w jego kombinezonie. David Siegel upadł w sobotnim konkursie po pięknym locie na 142,5 m. Konsekwencją upadku była błyskawiczna hospitalizacja. Okazało się, że uszkodzeniu uległy więzadła w kolanie reprezentanta Niemiec.

W Zakopanem mieliśmy doczynienia z nietypową dyskwalifikacją. Głównym bohaterem zdarzenia był Andrzej Stękała. Obok nazwiska Polaka pojawił się znaczek DSQ, ponieważ… miał nieprawidłową wagę – był zbyt lekki. By jego skok był zaliczony, Stękała powinien skakać na krótszych nartach.

Konkurs drużynowy w Zakopanem

Drugoligowcy rywalizowali w Sapporo. Rywalizacja to jednak za duże słowo, ponieważ równych sobie nie miał Clemens Aigner. Wszystkie trzy konkursy padły łupem Austriaka, a w niedzielnych zawodach pokonał drugiego Robina Pedersena o ponad 32 punkty! Niesamowity Austriak z pewnością zostanie w Japonii na przyszłotygodniowe zmagania najlepszych skoczków w Sapporo. Ciekawostką z japońskich konkursów jest fakt, że pierwsze punkty COC, a tym samym prawo startu w PŚ uzyskał Amerykanin Andrew Urlaub. Być może jeszcze w tym sezonie zobaczymy 17-latka w rywalizacji z najlepszymi skoczkami.

Konkursy Pucharu Kontynentalnego w Sapporo

W Japonii skakały również Panie. Po ubiegłotygodniowej rywalizacji w Sapporo, przedstawicielki płci pięknej przeniosły się do Zao. Zwyciężczyniami konkursów PŚ Pań zostały Daniela Iraschko-Stolz oraz Maren Lundby. W drużynowych zmaganiach triumfowały natomiast Niemki. Niespodzianką jest frekwencja. W Japonii wystartowały 44 zawodniczki, a w konkursie drużynowym zmierzyło się 8 drużyn.

Polskie skoczkinie zamiast odległej Japonii wybrały Słowenię. W Planicy trzy najlepsze zawodniczki wzięły udział w zawodach Pucharu Kontynentalnego. Najlepsza w swojej ojczyźnie okazała się Jerneja Brecl, ale Kamila Karpiel w niedzielnym konkursie zajęła drugą lokatę! Dobre wyniki osiągnęła również Kinga Rajda, dla której miejsca 4. i 9. są najlepszymi wynikami na tym poziomie w karierze. Jest to świetny prognostyk przed zbliżającymi się Mistrzostwami Świata Juniorów, w których wystartują obie Polki.

Konkursy Pucharu Kontynentalnego Pań w Planicy

W Planicy rywalizowali również mężczyźni. Do wysokiej dyspozycji wraca powoli Cene Prevc, który wygrał oba konkursy. W zawodach błyszczał także Jaka Hvala, który dwukrotnie plasował się na podium. Świetne zawody mają za sobą także Witalij Kaliniczenko i Daniel Andrei Cacina. Reprezentanci krajów egzotycznych (w kontekście skoków narciarskich) w obu rywalizacjach zajmowali miejsca w czołowej trzydziestce. Był to nielada wyczyn, gdyż na starcie zawodów pojawiło się 89 skoczków.

Konkursy FIS Cup w Planicy

Niestety w Planicy groźny upadek zaliczył polski junior Krzysztof Kieta. Prosto ze skoczni Kieta został przetransportowany do szpitala. Na miejscu okazało się, że Polak doznał lekkiego wstrząśnienia mózgu i musiał zostać do niedzieli na obserwacji. Trzymamy kciuki za szybki powrót Krzysztofa na skocznię oraz pokonanie lęku, który z pewnością będzie towarzyszyć po przerwie od treningów.

W kolejny weekend najlepsi skoczkowie udadzą się do Sapporo. Polskę reprezentować będzie “żelazna szóstka” Stefana Horngachera. W tym samym czasie odbędzie się Puchar Kontynentalny w Planicy. Juniorzy w czwartek rozpoczną rywalizację o tytuł Mistrza Świata Juniorów w Lahti, a w weekend zostaną rozegrane konkursy drużynowe i mieszane. Panie natomiast powrócą do zmagań w Europie i zmierzą się w zawodach Pucharu Świata w rumuńskim Rasnovie.

fot. Stefan Kraft (Anna Nagel | SkiJumper.pl)
Weekend na skoczni to cykl podsumowań wydarzeń ze świata skoków narciarskich. Ukazuje się co tydzień na portalu Skijumper. Wszystkie informacje przekazywane w tekstach są indywidualnymi przemyśleniami autora.