Weekend na skoczni #26 – Kobayashi Five, Wolny w formie!

Drugą edycję turnieju Willingen Five wygrał Ryoyu Kobayashi. Po 3 konkursach było jeszcze kilku kandydatów, ale w niedzielę Japończyk zdecydowanie przypieczętował triumf dwoma świetnymi skokami. Polacy przed MŚ zaprezentowali się świetnie. Dominacja w konkursie drużynowym, Jakub Wolny ze świetnymi skokami i trójka skoczków w czołowej piątce Willingen Five. 

W miniony weekend najlepsi skoczkowie rywalizowali w Willingen, a panie i “drugoligowcy” wybrali się do Oberstdorfu. Na Mühlenkopfschanze rozegrano drugą edycję Willingen Five. Jest to turniej, w którym do klasyfikacji końcowej liczy się 5 skoków (piątkowe kwalifikacje oraz sobotni i niedzielny konkurs indywidualny). W tym roku dodatkowo w Willingen rywalizowano w drużynach. Było to spowodowane odwołaniem grudniowych konkursów w Titisee-Neustadt.

Drużynowe zmagania zdecydowanie wygrała reprezentacja Polski. Przewaga ponad 70 punktów jest największą różnicą na skoczniach dużych od momentu wprowadzenia przeliczników za wiatr i belkę. Po raz pierwszy w historii Jakub Wolny poprowadził polską drużynę do sukcesu. 24-latek w nieoficjalnej klasyfikacji indywidualnej wygrałby o niemal 10 pkt z… Piotrem Żyłą i Kamilem Stochem. Podium w piątkowym konkursie uzupełnili skoczkowie z Niemiec i Słowenii. Nie ulega wątpliwości, że Jakub Wolny jest po Willingen naturalnym kandydatem do udziału w konkursie drużynowym w Seefeld.

W piątkowy wieczór odbyły się kwalifikacje do zawodów indywidualnych. W Willingen rozgrywa się tylko jedną serię kwalifikacyjną na oba konkursy. Triumfator pierwszej części Willingen Five był Markus Eisenbichler, który wyprzedził Piotra Żyłę i Stefana Krafta. Jednak już w sobotnim konkursie Eisenbichler nie zdołał zakwalifikować się do drugiej serii. Niemieccy kibice jednak mieli powody do radości, gdyż zwycięstwo w konkursie wywalczył Karl Geiger i został liderem Willingen Five. O zwycięstwo w cyklu walczyli jeszcze Piotr Żyła, Ryoyu Kobayashi i Kamil Stoch.

W niedzielę szans rywalom nie dał Ryoyu Kobayashi. O ponad 20 pkt pokonał Markusa Eisenbichlera i Piotra Żyłę. W klasyfikacji generalnej cyklu różnica pomiędzy Kobayashim a Żyłą wyniosła niemal 30 pkt. Podium uzupełnił Karl Geiger, a w czołowej piątce uplasowali się jeszcze Kamil Stoch i Dawid Kubacki.

Klasyfikacja generalna Pucharu Świata po 23/29 konkursach

Podczas zawodów w Willingen w zawodach Pucharu Świata zadebiutował Thomas Aasen Markeng. W wyniku kontuzji Andreasa Stjernena i Daniela Andre Tandego, Alexander Stoeckl sięgnął po Mistrza Świata Juniorów, a ten odpłacił się dobrymi skokami. W piątek zadebiutował w rywalizacji drużynowej, w której Norwedzy minimalnie (0,8 pkt) przegrali miejsce na podium ze Słowenią, a w sobotę w konkursie indywidualnym zdobył pierwsze punkty w swojej karierze (27. miejsce). Dobra dyspozycja w Willingen spowodowała, że Markeng znalazł się w kadrze Norwegii na Mistrzostwa Świata w Seefeld!

W Oberstdorfie dominował Clemens Aigner. Austriacki skoczek wygrał kolejne zawody Pucharu Kontynentalnego. Były to szóste kolejne zawody, w których triumfował Aigner. W związku z tym, że nie zobaczymy go na Mistrzostwach Świata w Seefeld, istnieje duże prawdopodobieństwo, że tę serię poprawi w Brotterode.

Na Schattenbergschanze na podium stawali również Pius Paschke (dwukrotnie 3. miejsce) oraz Tilen Bartol i Felix Hoffmann. Dobrą dyspozycję zaprezentował Aleksander Zniszczoł, który 5. i 19. W niedzielnych zawodach Polacy zaprezentowali się znakomicie. W czołowej piętnastce zawodów znaleźli się Zniszczoł, Wąsek, Stękała i Kantyka.

W Oberstdorfie rywalizowały także panie. Najlepiej spisała się ponownie Maren Lundby, która powiększa przewagę w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. W sobotnim konkursie bardzo blisko pokonania Norweżki była Katharina Althaus, która prowadziła po pierwszej serii. Po drugim skoku minimalnie lepsza okazała się jednak Lundby i wygrała z przewagą 0.4 pkt. Podium uzupełniła Ursa Bogataj.

W niedzielę Lundby nie miała sobie równych i wygrała zdecydowanie z Juliane Seyfarth oraz Sarą Takanashi. Katharina Althaus przegrała miejsce na podium z Japonką o 0.6 pkt. W Oberstdorfie nie startowały Polki.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata pań prowadzi Maren Lundby, która o niemal 300 pkt wyprzedza Katharinę Althaus. Trzecie miejsce zajmuje Sara Takanashi. Na 46. miejscu znajdują się ex aquo dwie Polki – Kamila Karpiel i Kinga Rajda. Obie zawodniczki będą reprezentować Polskę na Mistrzostwach Świata w Seefeld.

Klasyfikacja generalna Pucharu Świata Pań po 18/25 zawodach

Już od środy rozpoczną się emocje związane z Mistrzostwami Świata. W przyszły weekend odbędą się dwa konkursy mistrzowskie – indywidualny na skoczni dużej oraz drużynowy. Poza Mistrzostwami, odbędą się także konkursy Pucharu Kontynentalnego i FIS Cup. Najlepsi skoczkowie, którzy nie znaleźli się w kadrach narodowych na Mistrzostwa Świata rywalizować będą w Brotterode, natomiast “trzecia liga” uda się do austriackiego Villach.

Weekend na skoczni to cykl podsumowań wydarzeń ze świata skoków narciarskich. Ukazuje się co tydzień na portalu Skijumper. Wszystkie informacje przekazywane w tekstach są indywidualnymi przemyśleniami autora.