Weekend na skoczni #33 – Rekordowy Niżnik

Niżnik

W poprzednim tygodniu odbyły się dwa konkursy FIS Cup w Ljubnie. W słoweńskich zawodach triumfowali Stefan Rainer i Jernej Presecnik. Wysoką lokatę w niedzielnych zmaganiach zajął Adam Niżnik, który po raz pierwszy, w międzynarodowych zawodach, uplasował się w czołowej piątce.

W pierwszym konkursie weekendu zwyciężył Stefan Rainer. Było to drugie zwycięstwo dla austriackiego skoczka. W niedzielnych zawodach nie potwierdził swojej formy i uplasował się na 12. pozycji. Triumfatorem konkursu był natomiast Jernej Presecnik. Dla 17-latka ze Słowenii jest to premierowy triumf w zawodach FIS Cup.

Wysoką formę pokazali również inni reprezentanci gospodarzy – zwłaszcza Tjas Grilc i Mark Hafnar. Słoweńcy w kolejnym sezonie pokazują, że mają bardzo utalentowaną młodzież. Grilc, który w tym roku kończy 18 lat, dwukrotnie uplasował się na drugiej lokacie. Do tej pory rekordowym osiągnięciem młodego Słoweńca było 11. miejsce – rok temu, w słabo obsadzonym konkursie w Rasnovie. Hafnar również znacznie poprawił swój najlepszy wynik. Do tej pory w FIS Cup najwyżej plasował się na 20. miejscu. W konkursach w Ljubnie 17-latek zajął 8. i 15. pozycję.

W dobrej dyspozycji, w sezonie letnim, znajdują się także przedstawiciele USA i Kanady. W Ljubnie wystartowali m.in. Casey Larson, Decker Dean i Matthew Soukup. Zwłaszcza Larson pokazał się ze znakomitej strony. Dwukrotnie zajął 3. miejsce, co jest dla niego powtórzeniem wyczynu z grudniowego weekendu w Park City. Konkursy w Słowenii cieszyły się jednak dużą popularnością, więc konkurencja był zdecydowanie większa niż w przypadku amerykańskich zawodów. Decker Dean po raz pierwszy zajął miejsca w czołowej „30” zawodów FIS Cup. Jest to ważne osiągnięcie, ponieważ dzięki zdobytym punktom, Dean może wystartować w Pucharze Kontynentalnym i powalczyć o prawo startu w PŚ. Soukup w sobotnich zawodach był 7. Jest to jedno z największych osiągnięć w karierze Kanadyjczyka. Do tej pory w czołowej dziesiątce plasował się jedynie w konkursach amerykańskich.

Polacy w Ljubnie startowali ze zmiennym szczęściem. Zdecydowanie najlepszy był Adam Niżnik. Wysoką formę 17-latek potwierdził 4. miejscem w niedzielnych zawodach. Niżnik nigdy wcześniej nie był w czołowej piątce zawodów FIS Cup, a w tym roku po raz pierwszy zameldował się w TOP10. Świetna dyspozycja może w najbliższym czasie zaowocować regularnymi występami w COC. Pozytywnym akcentem weekendu w Ljubnie jest również pierwszy punkt klasyfikacji generalnej FIS Cup w karierze dla Jarosława Krzaka. 19-letni skoczek zyskał tym samym prawo startu w COC. Krzak zdobył tę możliwość na kilka dni przed Pucharem Kontynentalnym w Wiśle, gdzie prawdopodobnie będzie mógł zadebiutować w cyklu.

Pozostali Polacy nie zakwalifikowali się w obu konkursach do drugiej serii. Słabą dyspozycję zaprezentowali m.in. Krystian Zygmuntowicz i Mateusz Gruszka. Zygmuntowicz w sobotnich zawodach zajął ostatnią, 98. pozycję. W klasyfikacji przegrał z reprezentantami Chin, Węgier, Kazachstanu czy Rumunii. Gruszka dwukrotnie zajął miejsca w piątej dziesiątce. Po zawodniku, który w historii występów ma miejsca w TOP10 konkursów FIS Cup spodziewaliśmy się lepszych rezultatów. Nie ma jednak podstaw, aby wyrokować słabą formę młodego Polaka. W przypadku jednego weekendu trudno określić powody słabszej dyspozycji. W najbliższym czasie można skupić się na obserwacji jego kolejnych poczynań.

W najbliższy weekend do rywalizacji powrócą najlepsi skoczkowie świata. Konkurs LGP w Courchevel odbędzie się w niedzielę, a poprzedzą go sobotnie kwalifikacje. Nieco słabsi sportowcy pojawią się w tym czasie w Wiśle na zmaganiach Pucharu Kontynentalnego. W sobotę i w niedzielę na skoczni im. Adama Małysza odbędą się konkursy o punkty cyklu. Miejmy nadzieję, że na skoczni w Beskidach reprezentanci Polski poradzą sobie lepiej niż w słoweńskim Ljubnie.

Weekend na skoczni to cykl podsumowań wydarzeń ze świata skoków narciarskich. Ukazuje się co tydzień na portalu Skijumper. Wszystkie informacje przekazywane w tekstach są indywidualnymi przemyśleniami autora.