Werner Schuster: “Ostatnie 11 lat to był wspaniały okres w moim życiu”

werner schuster

Werner Schuster w 2008 roku został trenerem reprezentacji Niemiec. Przez 11 lat udało mu się zaprowadzić wielu zawodników na narciarski szczyt.

Werner Schuster poinformował o zakończeniu kariery w niemieckim sztabie pod koniec stycznia. Wiadomość utwierdziła polskich fanów w przekonaniu, że nowym trenerem naszych zachodnich sąsiadów może zostać Stefan Horngacher. Austriak poinformował o odejściu z polskiej kadry 24.03.2019, po ostatnim konkursie sezonu 2018/2019. 

Zobacz też: Stefan Horngacher odchodzi z kadry, Dolezal nowym trenerem

Werner Schuster pomógł reprezentantom Niemiec zdobyć 5 medali Igrzysk Olimpijskich (w tym dwa złote), 14 krążków MŚ i MŚwL, Puchar Świata oraz Puchar Narodów. Pod jego wodzą, zawodnicy zajmowali czołowe lokaty w zawodach Pucharu Świata i najważniejszych cyklach sezonu.

O ostatnim etapie trenerskiej kariery porozmawialiśmy z Wernerem Schusterem w Planicy. – Trudno mi powiedzieć, który moment w niemieckiej kadrze był dla mnie najlepszy. Mam wiele naprawdę dobrych wspomnień i nie da się ich sklasyfikować. Te 11 lat to był wspaniały okres w moim życiu. Jestem z tego bardzo dumny.

Jaki będzie następny krok Wernera Schustera? W mediach pojawiają się informacje, że powróci do gimnazjum sportowego w austriackim Stams. Możliwe też, że będzie wspierał Gregora Schlierenzauera w powrocie na szczyt. Szkoleniowiec nie potwierdza tych informacji. Jest przekonany, że potrzebuje teraz odpoczynku. – Nie jestem w stanie teraz powiedzieć czym się będę zajmował. Ciągle towarzyszy mi wiele emocji. Potrzebuję przerwy. Z niczym się nie spieszę – skomentował.

O tym, że trener Schuster potrzebuje przerwy, informują sami zawodnicy. – Spędził z nami wiele czasu, prawie 11 lat. Pod jego okiem skoki w Niemczech bardzo się rozwinęły. To trudne, ale wiedzieliśmy, że Werner potrzebuje już przerwy.

fot. Werner Schuster || Anna Nagel, www.skijumper.pl