werner schuster

Skoczek narciarski był z niego przeciętny. Tylko raz udało mu się stanąć na podium Pucharu Świata. Zakończył karierę po sezonie 1994/95. Trzynaście lat później, po wielu przygodach, został trenerem reprezentacji Niemiec. Werner Schuster to bez wątpienia bardzo ważna postać w świecie skoków narciarskich. 

Werner Schuster urodził się w austriackim Hirschegg. Jako młody chłopak zainteresował się skokami narciarskimi. Miał zaledwie 17 lat, kiedy zadebiutował w konkursie Pucharu Świata w Bischofshofen. Zajął wtedy 79. miejsce.

Pierwsze punkty i jednocześnie pierwsze podium w karierze, zdobył podczas zawodów w Sapporo w sezonie 1987/1988. Werner Schuster zajął wtedy drugie miejsce. Lepszy od niego okazał się tylko Matti Nykänen. W tym samym roku, podczas Mistrzostw Świata w lotach w Oberstdorfie, uplasował się na 7. pozycji. Są to jego najważniejsze osiągnięcia w karierze skoczka narciarskiego.

Na krótko przed zakończeniem kariery, w 1994 roku, ustanowił swój osobisty rekord w długości skoku. W amerykańskim mieście Ironwood, na skoczni Cooper Peak Schuster skoczył 158 metrów. Do dzisiaj jest to również rekord tego obiektu.

Jeszcze podczas swojej kariery sportowej, rozpoczął studia na kierunku psychologia sportu na Uniwersytecie w Innsbrucku. W 2001 roku ukończył naukę pracą dyplomową pt. “Wszechstronność treningu jako główna zasada skoordynowanego szkolenia technicznego w skokach narciarskich”.

Kariera trenerska

W latach 1998 – 2007 pracował jako trener młodzieży w legendarnej szkole dla skoczków narciarskich-Skigymnasium w Stams, w Austrii. To właśnie tam swoje “pierwsze kroki” stawiali wychowankowie Schustera: Gregor SchlierenzauerAndreas Kofler, ale również Michael Hayboeck czy wielki Toni Innauer. Jest to jedna z najlepszych szkół dla młodych skoczków w Europie.

Werner Schuster dał się poznać władzom uczelni jako świetny nauczyciel. Po sukcesach jego wychowankówAustriak dostał propozycję pracy w Szwajcarii. Przez rok był trenerem tamtejszej kadry narodowej. W 2008 roku przyjął kolejną propozycję posady trenerskiej. Tym razem przeniósł się do Niemiec i na stanowisku szkoleniowca reprezentacji zastąpił Petera Rohweina.

Do największych trenerskich osiągnięć Wernera Schustera należą: złoto reprezentacji Niemiec w konkursie drużynowym, zdobyte podczas Igrzysk w Soczi, a także Puchar Narodów w 2015 roku.

Sukces zawodników to również sukces całego sztabu szkoleniowego, a przede wszystkim trenera. Werner Schuster mógł cieszyć się z tego tytułu wiele razy, a to za sprawą Severina Freunda i Andreasa Wellingera. To pod skrzydłami austriackiego szkoleniowca niemieccy skoczkowie zdobywali złoto na Igrzyskach Olimpijskich, triumfy podczas Mistrzostw Świata w lotach czy Pucharu Świata, w tym na najważniejszych imprezach, takich jak Turniej Czterech Skoczni.

Łącznie, reprezentanci Niemiec w skokach narciarskich, pod wodzą Wernera Schustera, sięgnęli po złoto sześć razy, osiemnaście razy zdobywali srebro i dziesięć razy brąz. Bez dwóch zdań pod jego kierownictwem nastąpiło ożywienie, a następnie ogromne zwycięstwa w niemieckich skokach narciarskich.

Werner Schuster w wielu wywiadach podkreślał, że jest bardzo wdzięczny swoim przełożonym za możliwość trenowania kadry narodowej Niemiec. Widzi w tych zawodnikach ogromny potencjał.

31 stycznia 2019 roku ogłosił, że z końcem sezonu kończy współpracę z niemiecką kadrą. Rozpoczął tym samym wielkie roszady na stanowisku szkoleniowca czołowych europejskich reprezentacji.

fot. alchetron.com