Następca Hofera, kalendarze i wyższe nagrody dla kobiet – wieści z konferencji FIS

FIS Cup

W minionym tygodniu, w Dubrowniku, odbyła się Konferencja Kalendarzowa FIS. Ustalono na niej m.in. kalendarze nadchodzącego sezonu i wskazano następcę Waltera Hofera.

Kto zastąpi Waltera Hofera?

Najbliższy sezon będzie ostatnim dla Waltera Hofera na stanowisku Dyrektora Pucharu Świata. Jego następcą zostanie Sandro Pertile. Włoch od początku wskazywany był jako jeden z poważnych kandydatów. Bez sukcesów występował w konkursach skoków narciarskich i kombinacji norweskiej do 1986 roku. W latach 1997-2003 zajmował się organizowaniem zawodów FIS na terenie Włoch. Od 2002 roku występuje podczas konkursów skoków jako delegat techniczny. W Pucharze Świata piastował funkcję ponad 100 razy. W latach 2014-2018 był jednym z dyrektorów włoskiej federacji. Doradzał w sprawie organizacji Mistrzostw Świata w Falun (2015). W latach 2008-2013 odpowiadał za marketing zawodów Pucharu Świata i Mistrzostw Świata w rodzinnym Predazzo.

– To wielki zaszczyt, że Prezydent FIS i Rada FIS postanowili nominować mnie na stanowisko. […] Zastąpienie Waltera Hofera, który przejdzie na emeryturę, będzie wielkim wyzwaniem. Od lat robi świetną robotę i wiele się od niego nauczyłem. Z niecierpliwością oczekuję zadań, które stoją przede mną. Zrobię wszystko, by skoki narciarskie pozostały na najwyższym poziomie – skomentował Sandro Pertile.

Włoch rozpocznie pracę na stanowisku dyrektora Pucharu Świata po sezonie 2019/2020. Już od najbliższej zimy będzie współpracował z Walterem Hoferem.

Wyższe nagrody w PŚ pań

Nagrody pieniężne w Pucharze Świata Kobiet wzrosną do 25 194 CHF. Oznacza to, że jeden punkt będzie od nadchodzącego sezonu wart 38 CHF. Do niedawna kwota wynosiła 30 CHF.

Więcej delegatów technicznych na dużych imprezach

Na Mistrzostwach Świata i Zimowych Igrzyskach Olimpijskich z delegatem technicznym współpracować będzie dwóch asystentów. Podczas zawodów Pucharu Świata nadal obecny będzie jeden asystent.

Zmiany w kalendarzach LGP i PŚ

Konkursy nadchodzącego Letniego Grand Prix nie odbędą się, tak jak planowano, w Czajkowskim i Ałmatach.  Letnie Grand Prix 2019 będzie liczyć 11 konkursów: osiem indywidualnych, dwa drużynowe i jeden mieszany. Kobiety powalczą zaledwie w 4 konkursach: trzech indywidualnych i jednym mikście.

Kalendarz LGP 2019

Kalendarz Letniego Pucharu Kontynentalnego i FIS Cup 2019

Inaczej niż w pierwotnym kalendarzu, Puchar Świata nie powróci do amerykańskiego Iron Mountain. Termin 22-23 lutego 2020 roku pozostaje do obsadzenia. Dokonano również małej zamiany – zawody na mamuciej skoczni w Kulm zaplanowano na 15-16 lutego 2020 roku, a rywalizacja w Titisee-Neustadt odbędzie się w dniach 18-19 stycznia pod postacią miniturnieju Titisee-Neustadt 5. Będzie on rozgrywany tak samo jak Willingen Five. Podobnie jak w minionym sezonie, na kobiety czekają dwa turnieje – Raw Air (razem z mężczyznami) oraz Russia Tour Blue Bird na zakończenie sezonu.

Kalendarz PŚ pań 2019/2020

Kalendarz PŚ 2019/2020

Kalendarz Pucharu Kontynentalnego i FIS Cup 2019/2020

Koniec MŚ w lotach?

Mistrzostwa Świata w lotach mają zostać zastąpione przez coroczny Wielki Szlem, który będzie rozgrywany na przynajmniej czterech skoczniach do lotów narciarskich: w Planicy, Bad Mittendorf, Oberstdorfie oraz Vikersund. Niewykluczone, że do cyklu dołączą skocznie w Harrachovie (jeśli zostaną oddane do użytku) oraz Chinach (jeżeli powstaną). Pomysł został zgłoszony przez Słoweńców i szybko znalazł sympatię wśród innych związków.

Zawody na skoczniach do lotów mają wyłaniać zwycięzcę – mistrza świata w lotach narciarskich. Czekałaby na niego nagroda 1 miliona euro. Pierwsza edycja cyklu miałaby odbyć się w sezonie 2022/2023. Szczegóły mają zostać podane podczas jesiennej konferencji FIS.

źródło: FIS / dagbladet.no