Wizyta premiera Mateusza Morawieckiego w Zakopanem!

Wizyta premiera Mateusza Morawieckiego w Zakopanem

Dofinansowanie w wysokości 50 milionów złotych na modernizację kompleksu skoczni w Zakopanem to najważniejsza informacja przekazana na konferencji premiera Mateusza Morawieckiego i ministra sportu Witolda Bańki. “To ma być obiekt nowoczesny, który ma służyć młodym adpetom tego sportu” – podkreślał minister. 

Wizyta szefa rządu i ministra sportu i turystyki w Zakopanem przyniosła dobre informacje dla polskich skoków narciarskich. Po modernizacji Wielkiej Krokwi (zakończonej w listopadzie 2017 roku) przyszedł czas na remont kompleksu Średniej Krokwi. Wszystkie skocznie (HS18, HS38, HS72 i HS94) czeka renowacja, a rząd na ten cel przeznaczy 50 milionów złotych. “Bardzo się cieszę, że możemy przystąpić do remontu małej i średniej skoczni, bo potrzebujemy następców Adama Małysza i Kamila Stocha. (..) Dzisiaj wiemy, że te Krokwie są niedoinwestowane. Jest mała i średnia, ale powstaną kolejne pomiędzy nimi.” – zaznaczył Mateusz Morawiecki.

Słowa premiera uzupełnił Witold Bańka, minister sportu i turystyki: “W przyszłym tygodniu ogłoszony zostanie przetarg, który ma wyłonić wykonawcę modernizacji. Pięć skoczni od K18 po K85 to inwestycja realizowana wieloetapowo. To ma być obiekt bardzo nowoczesny, który ma służyć przyszłym adeptom skoków narciarskich”.

Średnia Krokiew od pięciu lat nie posiada homologacji FIS. To oznacza, że na drugiej co do wielkości skoczni w Zakopanem nie mogą odbywać się międzynarodowe zawody. Prawdopodobnie po modernizacji władze FIS przyznają Średniej Krokwi pozwolenie wymagane do przeprowadzania zawodów światowej rangi.

Równolegle na Wielkiej Krokwi w Zakopanem zaczęły się prace nad montażem torów lodowych. Wykonawcą prac jest firma Petera Riedela, która pracuje na tego typu obiektach na całym świecie. Mistrzostwa Polski (koniec października) to pierwsze zawody, które zostaną rozegrane na torach lodowych.

W Zakopanem w sezonie zimowym zostaną rozegrane dwa konkursy Pucharu Świata – drużynowy i indywidualny. Najlepsi skoczkowie w stolicy Tatr rywalizować będą 19 i 20 stycznia 2019 roku. Tydzień wcześniej na Wielkiej Krokwi odbędą się zawody z cyklu FIS Cup.