Weekend na skoczni #32 – Niemieckie Hinterzarten

Hinterzarten

W miniony weekend odbył się tylko jeden konkurs mężczyzn. Były to sobotnie zmagania zaliczane do cyklu LGP w Hinterzarten. Na czołowych miejscach uplasowali się znani skoczkowie – Karl Geiger, Gregor Schlierenzauer i Richard Freitag.

Po pierwszej serii na prowadzeniu był Gregor Schlierenzauer, który miał szansę wygrać pierwsze zawody od września 2015. Na zakończenie konkursu minimalnie (0,4 pkt) lepszy okazał się reprezentant gospodarzy Karl Geiger, który triumfował w zawodach indywidualnych LGP po raz trzeci. Podium uzupełnił Richard Freitag, wracający do formy sprzed kilku sezonów.

W czołowej dziesiątce znalazło się aż pięciu zawodników, dla których był to najlepszy konkurs LGP w karierze. Na 5. miejscu zmagania w Hinterzarten zakończył Ziga Jelar. Zwycięzca piątkowych kwalifikacji w zawodach LGP do tej pory był klasyfikowany najwyżej na 13. pozycji. Rekordy życiowe pobili także Constantin Schmid (6. miejsce), Viktor Polasek (7. miejsce), Yuken Iwasa (8. miejsce) i Marius Lindvik (9. miejsce).

Swoje najlepsze wyniki w historii LGP poprawili także Polacy. Andrzej Stękała zajął 13. lokatę, a wcześniej rekordowe było 21. miejsce w Wiśle. Zauważalny jest coraz większy postęp w wynikach osiąganych przez Stękałę. Swoje najlepsze osiągnięcie o dwie pozycję poprawił również Paweł Wąsek (25. miejsce). W drugiej serii rywalizowało 5 Polaków. Poza wymienionymi skoczkami byli to Aleksander Zniszczoł (15. miejsce), Maciej Kot (20. miejsce) i Klemens Murańka (23. miejsce). Na pierwszej serii udział w konkursie zakończyli Stefan Hula (37. pozycja) i Tomasz Pilch (49. pozycja). Hinterzarten w wykonaniu polskiej kadry można ocenić pozytywnie. Wszyscy zakwalifikowali się do konkursu, a pamiętajmy, że do Niemiec Polska pojechała bez swoich najlepszych reprezentantów.

Na niemieckiej skoczni aż 5 skoczków zadebiutowało w konkursach cyklu LGP. Z debiutantów najlepiej spisał się Norweg Andreas Granerud Buskum, który zajął 29. miejsce i zdobył 2 pkt do klasyfikacji generalnej cyklu. Poza finałem znaleźli się Joakim Aune, Fredrik Villumstad, Arttu Pohjola i David Haagen. Po raz pierwszy punkty cyklu Letniej Grand Prix zdobył Francuz Jonathan Learoyd. 19-latek z Courchevel był francuskim jedynakiem w konkursie, ponieważ Paul Brasme odpadł w kwalifikacjach.

Następny weekend to powrót FIS Cup. Na skoczni w słoweńskim Ljubnie odbędą się dwa konkursy Panów. Na powrót do LGP musimy poczekać aż dwa tygodnie. Wówczas najlepsi skoczkowie świata zmierzą się w Courchevel.

fot. Karl Geiger || Anna Nagel, www.skijumper.pl
Weekend na skoczni to cykl podsumowań wydarzeń ze świata skoków narciarskich. Ukazuje się co tydzień na portalu Skijumper. Wszystkie informacje przekazywane w tekstach są indywidualnymi przemyśleniami autora.