Jak wygląda współpraca Wernera Schustera z Gregorem Schlierenzauerem?

Pucharu Kontynentalnego

Gregor Schlierenzauer to jeden z najbardziej utytułowanych skoczków narciarskich na świecie. Jest rekordzistą pod względem wygranych konkursów w Pucharze Świata, a ponadto indywidualnym mistrzem świata i czterokrotnym medalistą olimpijskim. Od kilku lat ten wybitny skoczek walczy o powrót do formy. Czy Werner Schuster pomoże Austriakowi w osiągnięciu kolejnych sportowych sukcesów?

Największe sukcesy osiągał jeszcze jako nastolatek. Został wtedy m. in. drużynowym mistrzem świata, mistrzem świata w lotach narciarskich i wywalczył pierwszą w karierze Kryształową Kulę. Od kilku sezonów nie może jednak wrócić do dyspozycji sprzed lat. Ostatni konkurs PŚ wygrał 6 grudnia 2014 w Lillehammer, a ostatnim sezonem, który ukończył w TOP 10  klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, był sezon 2014/15. Gregor Schlierenzauer 7 stycznia 2020 będzie obchodził 30. urodziny. W maju 2019 poinformował, że będzie kontynuował karierę, współpracując z Wernerem Schusterem, który został również jego nowym menadżerem.

Schuster i Schlierenzauer poznali się kilkanaście lat temu w jednej z najlepszych w Europie szkół dla skoczków narciarskich-Skigymnasium w austriackim Stams. Następnie ich drogi się rozeszły – Schuster przez 10 lat prowadził reprezentację Niemiec, a Gregor rozwijał swój talent pod okiem trenerów austriackiej drużyny narodowej. W jednej z telefonicznych rozmów przed ogłoszeniem współpracy Schuster powiedział swojemu późniejszemu podopiecznemu: Gregor, nie możesz zakończyć kariery. Skoki narciarskie nie Twoja praca, to Twoja pasja!

Zobacz także: Gregor Schlierenzauer przed rozpoczęciem sezonu: „Nadal w siebie wierzę”.

Praca tego austriackiego duetu zaczęła przynosić efekty już w sezonie letnim. Gregor zajął m. in. drugie miejsce w Grand Prix FIS w Hinterzarten. Jednym z głównych celów Schustera było uporządkowanie techniki skoczka oraz jego myślenia na temat skoków. Gregor ma startować w Pucharze Świata od początku do końca sezonu, trener nie będzie mu jednak towarzyszył podczas wszystkich konkursów. Werner Schuster nie chce już tak dużo podróżować, jak podczas pracy z reprezentacją Niemiec. Sam przyznaje, że po tylu latach chce spędzić jak najwięcej czasu w domu, z rodziną.

Gregor Schlierenzauer znalazł się w kadrze na pierwsze zawody sezonu 2019/2020. Do Wisły przyjadą również Philipp Aschenwald, Michael Hayboeck, Jan Hoerl, Daniel Huber i Stefan Kraft.