Yukiya Sato: “Czuję radość ze skakania!”

Yukiya Sato, Oslo 2018

Yukiya Sato, debiutanckie punkty Pucharu Świata zdobył w Willingen. Z dobrej strony pokazał się również podczas turnieju Raw Air. W Oslo, obok Ryoyu Kobayashiego, był najlepiej punktującym zawodnikiem japońskiej drużyny.

Dla wielu fanów skoków narciarskich jesteś nową twarzą. Wcześniej występowałeś jedynie w Rosji i Japonii. Dlaczego?

Musiałem poświęcić sporo czasu i pracy, żeby oddawać dobre skoki. Poza regularnością, ważne było też, aby skoki sprawiały mi radość.

Przygotowywałeś się specjalnie na sezon olimpijski?

Trenowałem po to, by móc się dobrze zaprezentować na skoczni. Forma przyszła akurat na dwa tegoroczne turnieje – Willingen Five i Raw Air. Na nich też, zacząłem odczuwać prawdziwą radość ze skakania.

Jakie masz plany na nadchodzące miesiące?

Chciałbym ciągle czerpać radość z osiąganych wyników. W skokach narciarskich to jest dla mnie najważniejsze.

Przed nami kolejny sezon z dużą imprezą – mistrzostwami świata. Znajdziesz się w podstawowej japońskiej drużynie?

To jest mój najważniejszy cel! W Seefeld oraz za cztery lata w Pekinie, chciałbym być podstawowym skoczkiem japońskiej drużyny. Na dużych imprezach, mam zamiar skakać razem z pozostałym zawodnikami mojego kraju.

Jak oceniasz ubiegły sezon?

Dobrze. Najgorzej wychodzi mi rozmowa z dziennikarzami i innymi skoczkami. Wcześniej skakałem tylko w Japonii, więc nie uczyłem się rozmawiać w innym języku. Niedawno rozpocząłem naukę angielskiego i ciągle nie znam go zbyt dobrze.

Jak dla mnie, idzie Ci bardzo dobrze. Dziękuję za poświęcenie czasu. Do zobaczenia na zawodach!

Dziękuję, do zobaczenia!

Yukiya Sato po raz pierwszy punktował w Willingen 03 lutego 2018 roku. Dzień później, zajął najwyższą jak dotąd lokatę w karierze – zawody zakończył na 11. pozycji. Był podstawowym zawodnikiem reprezentacji Japonii podczas turnieju Raw Air 2018. W 2017 roku zdobył dwa złote medale podczas Zimowych Igrzysk Azjatyckich. Pięć lat wcześniej, jako siedemnastolatek, zdobył brąz w trakcie Zimowych Igrzysk Olimpijskich Młodzieży w Innsbrucku.