Już niedługo skoczkowie dotrą do Lahti. Przyjrzyjmy się bliżej miejscowości najbliższych zmagań i samej arenie, na której najlepsi zawodnicy powalczą o medale.

Lahti położone jest w południowej części Finlandii, w samym centrum Pojezierza Fińskiego. Przyciąga nie tylko niezwykłymi okolicznościami przyrody. Jest to najbardziej znany ośrodek narciarski Kraju Tysiąca Jezior. Ponadto, z Lahti związane są niezwykłe osobistości sportowe – legendy skoków narciarskich. Pierwszą z nich jest Janne Ahonen, jeden z najlepszych skoczków narciarskich w historii. Mieszka tu również ostatni szkoleniowiec Adama Małysza – Hannu Lepistö. 

Lahti nie słynie jedynie z postaci związanych ze sportami zimowymi. Pochodzi stąd fiński zespół muzyczny grający folk metal: Korpiklaani.

Centralnym punktem Lahti w sezonie narciarskim jest kompleks Salpausselkä, który został zbudowany w 1972 roku. Ośrodek składa się z 8 obiektów: K116, K90, K64, K38, K25, K15, K8 oraz K6. Warunki wietrzne na skoczniach zazwyczaj są niekorzystne i nie sprzyjają rozgrywaniu zawodów. Również na najbliższych Mistrzostwach Świata pogoda może dyktować warunki organizatorom. Co ciekawe, wielu kibicom konstrukcja obiektu przypomina szubienicę! Innym zaskakującym elementem kompleksu jest basen znajdujący się na wybiegu. Oczywiście, w trakcie trwania konkursów jest on specjalnie zabezpieczony.

Przyjrzyjmy się bliżej arenom, na których skoczkowie powalczą o medale:

Skocznia normalna
HS:100 m
K:90 m
Rekordzista:Jurij Tepes – 101 m (2012)

 

Skocznia duża   
HS:130 m
K:116 m
Rekordzista:Andreas Widhölzl- 135.5 m (2006)

Kilka ciekawostek:

  • Najbliższe Mistrzostwa Świata to siódma tego typu impreza w Lahti.
  • Zobacz, którzy Polacy zdobyli medale w Lahti
  • Kamil Stoch zwyciężył w konkursie Pucharu Świata w Lahti (2014) zdobywając dwie noty dwudziestopunktowe. Przypomnijmy jego niesamowity skok:

Wierzymy, że Kamil powtórzy swój niesamowity skok na najbliższych Mistrzostwach Świata!