Turniej Planica 7 rozpoczęty! Johann Andre Forfang zwycięzcą czwartkowych kwalifikacji!

Johann Andre Forfang, Oslo 2018

Pierwsze loty na na skoczni Letalnica w Planicy za nami. Kwalifikacje do piątkowego konkursu indywidualnego wygrał Norweg Johann Andre Forfang. Drugą lokatę zajął Anze Semenic, trzeci był Dawid Kubacki. 

Planica 7 to słoweńska część Pucharu Świata w skokach narciarskich. Tradycyjnie to właśnie tutaj skoczkowie kończą sezon, jednak turniej ten jest nowością. Do klasyfikacji generalnej zaliczają się rezultaty zdobyte podczas kwalifikacji, dwóch konkursów indywidualnych oraz drużynowych.

W kwalifikacjach wystąpiło 69 zawodników. Początkowo skakali z 8. belki startowej, później organizatorzy zmieniali ją na 7., 6. a nawet 4. platformę. Warunki pogodowe nie przeszkadzały jednak w oddaniu długich lotów. Najlepszy na mamuciej skoczni w Planicy okazał się Johann Andre Forfang. Młody Norweg oddał lot na 241 metrów. Na kolejnych miejscach znaleźli się Anze Semenic (234 m) i Dawid Kubacki (224 m).

Świetnie radzili sobie Słoweńscy reprezentanci. Prawie wszyscy oddali loty powyżej 220 metra. Rewelacyjną odległość osiągnął Gregor Schlierenzauer. Austriak poleciał na 253, 5 metra! Najdłużej na oddanie swojego skoku czekał Andreas Stjernen. Wiatr przez pewien czas uniemożliwiał start Norwegowi.

Do piątkowego konkursu zakwalifikowało się pięciu Biało-Czerwonych! W piątek na skoczni zabraknie jedynie Piotra Żyły. Polscy reprezentanci zajęli następujące miejsca:

3. Dawid Kubacki ( 224 m.)
7. Stefan Hula ( 221,5 m.)
8. Kamil Stoch ( 226,5 m.)
15. Maciej Kot (215,5 m.)
35. Jakub Wolny (202 m.)
47. Piotr Żyła ( 187 m.)

Sensacją jest występ Daniela Andre Tandego. Norweg osiągnął 199,5 metra i nie wystąpi w pierwszym konkursie indywidualnym w Planicy. Losy Norwega podzielili m.in. Andreas Wellinger oraz Domen Prevc.

Trening przed kwalifikacjami wygrał Kamil Stoch, który osiągnął 238,5 metra. Niespodziankę swoim fanom sprawił Noriaki Kasai który zajął drugie miejsce. Trzeci był Domen Prevc.

Już jutro, na godzinę 15:00 zaplanowano pierwszy konkurs indywidualny w ramach zawodów Planica 7. Jak poradzą sobie nasi skoczkowie? Kto będzie pierwszym triumfatorem na Letalnicy? Czekamy z niecierpliwością!