Ze stolarni na trening. Kontrowersyjny Jan Ziobro

Jan Ziobro, fot. Clément Bucco-Lechat

Ma na swoim koncie zwycięstwo w pucharowych zawodach i medal Mistrzostw Świata. Mimo to, na skoczni już go zapewne nie zobaczymy. W styczniu, Jan Ziobro w kontrowersyjny sposób poinformował o zakończeniu kariery – opublikował wideo na Facebooku.

Podjąłem decyzję o zawieszeniu kariery. To nie jest tak, że nie chcę skakać, ale kontynuacja kariery nie ma sensu, gdyż wielu ludzi z otoczenia chce mnie zniszczyć jako zawodnika. Jest szereg decyzji, które są skandaliczne. Kłody są mi rzucane pod nogi od dłuższego czasu. Na każdym kroku jestem pomijany, poniżany. Sytuacja wygląda beznadziejnie – mówił Jan Ziobro w wideo opublikowanym 5 stycznia na jego facebookowym profilu. 10 dni później, zarząd Polskiego Związku Narciarskiego podjął decyzję o skreśleniu go z listy zawodników kadry B.

Jan Ziobro urodził się 24 czerwca 1991 roku w Rabce Zdroju. Pierwsze skoki oddawał jako siedmiolatek. W marcu 2006 roku zadebiutował w zawodach Fis Cup – w Zakopanem zajął 34. miejsce. 30 lipca został nieoficjalnym drużynowym mistrzem świata dzieci. Tytuł wywalczył wraz z Pawłem Słowiokiem i Maciejem Kotem. Indywidualnie, uzyskał szóstą lokatę. 7 października w Einsiedeln, zdobył pierwsze punkty do klasyfikacji generalnej cyklu Fis Cup.

W sezonie 2009/2010, Jan Ziobro zadebiutował w zawodach Pucharu Kontynentalnego. W czterech konkursach zdobył siedem punktów. Dobre wyniki w Fis Cupie sprawiły, że znalazł się w młodzieżowej kadrze Polski, prowadzonej wówczas przez Adama Celeja. 27 listopada 2011 zadebiutował w zawodach Pucharu Świata. W Kuusamo zajął 46. lokatę. Wystąpił również w rywalizacji drużynowej. Przełom w jego karierze nastąpił w sezonie 2013/2014. Zajął wówczas 1. oraz 3. miejsce na podium podczas rywalizacji w Engelbergu. “Na pudle” stał obok Kamila Stocha. Sezon zakończył na najwyższej, 25. lokacie w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

W kolejnym sezonie, otrzymał powołanie do kadry A, kierowanej przez Łukasza Kruczka. 28 lutego 2015 roku, podczas Mistrzostw Świata w Falun, zdobył brązowy medal w rywalizacji drużynowej. W sezonie 2015/2016, utrzymał miejsce w kadrze narodowej. Przed Turniejem Czterech Skoczni stracił miejsce w składzie. Z powodu niezadowalających rezultatów, startował głównie w zawodach Pucharu Kontynentalnego.

W sezonie 2016/2017 oraz 2017/2018 trenował w kadrze B. Osiągał słabe wyniki, często zajmujące odległe miejsca w konkursach Pucharu Kontynentalnego. W wyniku nie wykonania założeń zaleconych przez trenera Radka Żidka – zgubienia wagi – nie otrzymał powołania na zawody. 5 stycznia 2018 roku opublikował film, w którym poinformował o zakończeniu kariery. Oskarżył również PZN o niesprawiedliwe traktowanie.

Jeżeli ja zaciskałem zęby, pracowałem dalej, skakałem 20 metrów dalej, a nadal nie jestem powoływany, to po co mam dalej te zęby zaciskać? Prezes Tajner próbuje robić dobrą minę do złej gry. Jeżeli nie widzi żadnej dyskryminacji mojej osoby, to wydaje mi się, że jest ślepy na te moje uwagi – mówił w lutym, w programie “UWAGA”, transmitowanym na antenie TVN. W sprawie Jana Ziobry wypowiedzieli się wówczas m.in. Adam Małysz oraz Apoloniusz Tajner. Tłumaczyli wówczas, że Ziobro od początku był zawodnikiem konfliktowym. Miał np. publicznie krytykować trenera Kruczka.

Prywatnie, Jan Ziobro pracuje w rodzinnej firmie “Meble Ziobro”. Zajmował się również projektowaniem i lakierowaniem kasków skoczków narciarskich. Mieszka w Spytkowicach, wraz z partnerką Angeliką Kowalczyk oraz dwiema córkami.

 fot. Clément Bucco-Lechat