Zmiany w czeskich skokach. Janda i Jiroutek z nowymi zadaniami

W nadchodzącym sezonie David Jiroutek zastąpi Richarda Schallerta na stanowisku trenera czeskiej kadry narodowej. Jakub Janda obejmie funkcję Przewodniczącego Rady Doradczej ds. skoków narciarskich przy Czeskim Związku Narciarskim.

W czeskiej kadrze narodowej powtarza się sytuacja sprzed 9 lat. W maju 2009, David Jiroutek również zastąpił na stanowisku selekcjonera Richarda Schallerta. W 2014 Jiroutek objął stanowisko trenera reprezentacji Rosji. Szkoleniowcem Czechów ponownie wybrano Schallerta. Pod okiem Davida Jiroutka, Czesi najlepiej radzili sobie w sezonach 2011/2012 i 2012/2013. Zajmowali wówczas 7. pozycję w klasyfikacji Pucharu Narodów, a w konkursach PŚ triumfował Jan Matura. W przeszłości, Jiroutek również był skoczkiem narciarskim. Jednak nigdy nie znalazł się w najlepszej “15” zawodów. Jego brat – Jakub – również jest trenerem.

Jakub Janda obejmie w najbliższym sezonie funkcję Przewodniczącego Rady Doradczej ds. skoków narciarskich przy Czeskim Związku Narciarskim. W sobotę, w czeskim Libercu, w wyborach na stanowisko, poparło go 34 z 36 obecnych działaczy.

Obaj panowie mają za zadanie przywrócić blask czeskiej kadrze, która znajduje się w rozsypce. W minionym sezonie, reprezentacja Czech zakończyła zmagania na 10. lokacie w klasyfikacji Pucharu Narodów. Indywidualnie, najlepiej zaprezentował się Roman Koudelka, który w Zakopanem zajął 20. pozycję.