Żyła drugi w Niżnym Tagile! Zwycięstwo Johanna Andre Forfanga

Johann Andre Forfang zwyciężył w pierwszym z konkursów w Niżnym Tagile. Drugie miejsce zajął Piotr Żyła! Lider Pucharu Świata – Ryoyu Kobayashi – zajął najniższy stopień podium. W konkursie punktowało czterech Polaków.

Rywalizację rozpoczęto z piątej platformy startowej. Zawodnikom towarzyszył wiatr pod narty, czasami przekraczający 1 m/s. Skoczkowie skakali dużo lepiej, niż w trakcie wczorajszych kwalifikacji. Większość z nich przekroczyła punkt konstrukcyjny skoczni (K-120). Na ładne, dalekie skoki nie musieliśmy długo czekać. Już drugi zawodnik na starcie – Kevin Bickner – doskoczył do 127. metra. Jako pierwszy, próbę powyżej 130. metra oddał Dmitrij Wasiljew (133 m). Przed skokiem Roberta Johanssona, obniżono belkę o jeden stopień. Stało się tak, ponieważ jego reprezentacyjny kolega – Johann Andre Forfang – przekroczył rozmiar skoczni i uzyskał 135,5 metra.

Na półmetku zawodów najlepiej zaprezentował się Ryoyu Kobayashi, który o 2,5 punktu wyprzedził Piotra Żyłę. Czołową trójkę uzupełnił Johann Andre Forfang. W TOP6 znaleźli się również: Dmitrij Wasiljew, Halvor Egner Granerud i Stefan Kraft. Po pierwszej serii, Biało-Czerwoni zajmowali następujące lokaty:

  • Kamil Stoch – 14. miejsce
  • Piotr Żyła – 2. miejsce
  • Dawid Kubacki – 19. miejsce
  • Stefan Hula – 15. miejsce

Tylko jeden skok w konkursie oddał Maciej Kot. Lądowanie na 121. metrze pozwoliło mu na zajęcie 36. pozycji. Jego los podzielił Jakub Wolny (47. lokata).

Ostatecznie, najlepszym zawodnikiem sobotniego konkursu w Niżnym Tagile został Johann Andre Forfang. Piotr Żyła przełamał złą passę Biało-Czerwonych i zakończył zmagania na drugim stopniu podium. Czołową trójkę uzupełnił Ryoyu Kobayashi. Do czołowej szóstki doskoczyli także: Stephan Leyhe, Stefan Kraft oraz Robert Johansson. Pozostali podopieczni Stefana Horngachera zajęli następujące lokaty:

  • Kamil Stoch – 7. miejsce
  • Dawid Kubacki – 20. miejsce
  • Stefan Hula – 21. miejsce
MiejsceNumerImię i nazwiskoKrajOdległość1Odległość2Punktacja
140Johann Andre ForfangNorwegia135.5129.0264.4
248Piotr ŻyłaPolska133.0131.0264.2
350Ryoyu KobayashiJaponia134.0130.0262.0
447Stephan LeyheNiemcy129.5134.0252.9
536Stefan KraftAustria132.0131.5250.4
641Robert JohanssonNorwegia126.0130.5244.6
749Kamil StochPolska123.5129.0244.2
843Timi ZajcSłowenia131.0123.5235.7
919Halvor Egner GranerudNorwegia135.0120.0234.4
1045Karl GeigerNiemcy121.5128.5233.9
1144Jewgienij KlimowRosja123.5130.0233.3
1231Antti AaltoFinlandia121.5132.0232.6
1346Andreas WellingerNiemcy120.0126.5230.1
1442Domen PrevcSłowenia122.0128.5228.5
1535Vladimir ZografskiBułgaria129.5119.5225.4
1623Killian PeierSzwajcaria132.5119.0225.3
179Dmitrij WassiliewRosja133.0116.0225.2
182Kevin BicknerUSA127.0121.5224.4
1918Jernej DamjanSłowenia131.0118.0223.6
2039Dawid KubackiPolska126.0122.0223.2
2121Stefan HulaPolska125.5120.0220.5
2213Severin FreundNiemcy123.5125.0218.2
2330Roman KoudelkaCzechy121.5119.0218.0
2429Daniel HuberAustria126.0117.0216.2
2537Anze LanisekSłowenia120.5121.0213.9
261Roman Sergeevich TrofimovRosja123.0116.0210.9
2720Naoki NakamuraJaponia119.5117.0209.3
2811Gregor DeschwandenSzwajcaria122.5120.0209.1
297Cestmir KozisekCzechy122.5119.0207.3
3034Junshiro KobayashiJaponia124.5112.5200.6
3116Mackenzie Boyd-ClowesKanada122.5105.9
3233Markus EisenbichlerNiemcy122.0105.6
3325Anders FannemelNorwegia119.0104.5
3427Gregor SchlierenzauerAustria119.0104.2
358Noriaki KasaiJaponia119.0104.1
3612Maciej KotPolska121.0102.5
374Sondre RingenNorwegia118.0101.1
3815Alex InsamWłochy121.0100.2
3928David SiegelNiemcy112.598.7
4022Philipp AschenwaldAustria112.598.2
4132Richard FreitagNiemcy117.097.1
423Taku TakeuchiJaponia116.096.6
4326Viktor PolasekCzechy115.596.5
446Daiki ItoJaponia116.594.5
455Michaił NazarowRosja117.593.2
4617Daniel Andre TandeNorwegia115.592.6
4738Jakub WolnyPolska114.090.7
4810Andreas SchulerSzwajcaria112.088.8
4914Jarkko MattaaFinlandia108.085.3
5024Zak MogelSłowenia110.078.6

Dla Johanna Andre Forfanga jest to trzecie zwycięstwo w zawodach Pucharu Świata. Piotr Żyła po raz pierwszy stanął na drugim stopniu podium. Wcześniej zajmował trzecie lokaty oraz raz zwyciężył. Ryoyu Kobayashi kontynuuje dobrą passę od Wisły – stoi na “pudle” czwarty raz z rzędu.